İsrail’de 400,000 Yıllık Modern İnsan Kalıntıları Bulundu

BUGÜNE KADAR BİLİNEN EN ESKİ İNSAN DİŞİ BULUNDU: Arkeologlar, modern insanın İsrail’de 400,000 yıl önce yaşamış olduğuna dair kalıntılar buldular. (Avi Gopher/Tel Aviv University)

Arkeologlar, tam 400,000 yıl önce İsrail’de yaşamış ‘Homo Sapiens’ adı verilen modern insana ait kalıntılar buldular. Bulunan kalıntılar, bugüne kadar bilinen en eski modern insanlara ait.

Keşif, Tel Aviv Üniversitesi’nden Drs. Avi Gopher ve Ran Barkai tarafından, orta İsrail’de Rosh Ha’ayin’in yanında bulunan Qesem Cave’de, 2000 senesinden beri sürdürülen kazılarda ortaya çıktı.

İsrail, Amerika ve İspanya’dan araştırmacılar, Qesem Cave’de yapılan kazılarda bulunan 8 adet dişin şekillerini, CT tarayıcıları ve X-ray cihazlarından geçirerek incelediklerinde ve bugünkü insan diş yapısıyla karşılaştırdıklarında, inanılmaz bir şekilde çok benzer olduklarını gördüler.

American Journal of Physical Anthropology’de yayınlanan araştırma sonuçlarında, bölgenin 420,000 yıl önceden, 200,000 yıl önceye kadar yerleşim bölgesi olarak kullanıldığı ve  bulunan dişlerin en az 300,000 yıllık olduğu ortaya çıktı. Bunun yanısıra, yerleşim bölgesindeki insanların, ateşi düzenli olarak kullandıklarına ve sistematik bir şekilde taş bıçaklar üretebildiklerine dair kanıtlar da elde edildi.

Daha önceleri ‘Homo Sapiens’ adı verilen modern insanın ilk 200,000 yıl önce Afrika’da yaşadığına inanılıyordu. Araştırmacılara göre bu buluş, Çin ve İspanya’da yapılan buluşlar da dahil olmak üzere, modern insanın Afrika’da hayata başladığına dair teoriyi altüst edebilir.

Orjinal ingilizce metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.