İsrail’in Tarihindeki En Büyük Protesto Gösterisi

(Ben Kaminsky/The Epoch Times)

Yaklaşık 400,000 İsrailli Cumartesi akşamı, Tel Aviv’de protesto gösterisi yaptılar. Tal Aviv’de toplanan kalabalık ekonomi politikalarını ve diğer sosyal haklar için gösteri yaptılar.

Tel Aviv’de toplam 300,000 kişi toplanırken ülke genelinde diğer illerden 100,000 kişi daha toplandı. Toplanan 400,000 kişi İsrail genelinde nüfusun %5’ini oluşturuyor. İsrail tarihinde ilk defa bu kadar büyük bir protesto gösterisi meydana geldi.

Protestolar öncelikle Temmuz ayının başında yükselen ev fiyatları ile ilgili olarak başlamıştı. Daha sonra protesto içeriği genişleyerek Arap nüfusun ve üst düzey yetkililerin arasındaki sosyal hakları da kapsayan çeşitli sosyal nedenlerde kapsamın içine dahil oldu. Doğayı savunmak veya dini inançların desteklenmesi de protesto konularının içeriğine giriyordu.

Fakat yapılan protestolar sırasında tutulan pankartlardan ve protesto seslerinden ana konunun yükselen ev fiyatları, genel ürünlerin fiyatlarının yükselmesi ve yüksek eğitim fiyatlarının kapsadığı belirtildi.

Tel Aviv’de, protestonun başladığı yer olan Rothschild bulvarında yüzlerce çadır kuruldu.

(Ben Kaminsky/The Epoch Times)

Şehir merkezinde bulunan Kikar Hamedina’da toplanan kalabalık, “halkın sosyal hakları korunsun” gibi sloganlar attılar. Ayrıca İsrail’in sanatçıları da yaptıkları konuşmalar ile gösteriye destek verdiler.

Protestanların bir kısmı hükümetin istifasını isterken diğerleri de kartellerle savaşılmasını ve işadamlarının  haklarının sınırlanmasını istedi.

Tel Aviv’deki gösteride büyük güvenlik önlemleri alınırken, birçok ulaşım yolu akşamın erken saatlerinde barikatlar kurularak kapatıldı. İki polis helikopteri meydanın üzerini turlarken, yine bir zeplinle gösteri havadan kameralarla denetlendi.

Yürüyüşte Ulusal Öğrenci Birliğinin başkanı olan Itzik Shmuli, “Biz yeni İsrailleriz ve yeni İsrailler pes etmeyecek” dedi. “Yeni İsrailler değişim istiyor ve doğru sonuçlar elde edinceye kadar kavgamız bitmeyecek” diye ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.