İstanbul Barajları Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Bir süredir Türkiye’yi etkisi altına alan yağışlı hava İstanbul’daki kuraklık alarmı veren barajları da doldurdu.

Yaz aylarında alarm veren Alibeyköy barajı yüzde 67.84 doluluk seviyesine ulaşırken, İstanbul genelindeki barajların doluluk oranı yılın ek yüksek seviyesi olan 45.97’ye ulaştı.

İstanbul’da yaz aylarında etkili olan kuraklık, barajlardaki doluluk oranını da dip seviyelere düşürmüştü. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) verilerine göre, şehrin barajlarındaki su seviyesi Ağustos ayında yüzde 17.23’lere kadar gerilemişti. Kuraklık tehdidi ile karşı karşıya kalan İstanbul’da birbiri ardına açıklama yapan yetkililer, mevsim yağışlarının başlamasıyla birlikte su sıkıntısının yaşanmayacağını söylemişti. Yaz aylarında yaşanan kuraklık İstanbul’un en önemli su kaynaklarından biri olan Alibeyköy Barajı’nı da etkilemiş, barajdaki doluluk oranı 20.37 seviyesine gerilemişti.

Ancak kış aylarının gelmesiyle başlayan mevsim yağmurları, hem vatandaşların hem de yetkililerin yüzünü güldürdü. Son günlerden artan sağanak yağışlarla birlikte İstanbul barajlarının doluluk oranı da yüzde 17.23 seviyesinden yüzde 45.97’ye çıktı ve yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yüzde 20.37’lik doluluk oranı ile tarihinin en düşük seviyesini yaşayan Alibeyköy Barajı içerisinde bulunan yaz aylarında ineklerin otlak yeri olan Mağlova kemeri de tekrar sular altına gömüldü.

İSTANBUL BARAJLARINDAKİ DOLULUK ORANLARI

Ömerli:37.76

Pabuçdere: 93

Sazlıdere: 23.32

Büyükçekmece: 20.43

Alibeyköy: 67.84

Terkos: 80.43

Kazandere: 92.70

Elmalı: 57.14

Darlık: 21.75

Istırancalar: 99.98

Kaynak: İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.