İstanbul, İklim Değişikliğine Savunmasız

Çevre Mühendisleri Odası, İstanbul için hazırladığı Çevre Durum Raporu’nda 2019 yılında Türkiye’de doğal varlıkların kontrolsüz ve plansız şekilde tüketiminin dünya genelinde hızlı olduğunu kaydetti.

Paylaşılan raporda, Türkiye’nin ekolojik yıkım yaratan faaliyetlerde dünya ortalamasının bir hayli ilerisinde olduğu kaydedildi. Dünya üzerinde Limit Aşım Günü’nün 29 Temmuz olduğu belirtilirken, Türkiye’de bu aşımın 27 Haziran’da olduğu kaydedildi.

Küresel Atmosfer Araştırmaları Emisyon Veritabanı’na (EDGAR) göre de Türkiye, karbondioksit salınımı açısından dünyayı en çok kirleten ülkeler arasında 15’inci sırada yer alıyor.

Türkiye’de son dönemde 550 bin hektarlık orman arazisinin, maden ve turizm tahsisleri gibi kullanımlar nedeniyle yok edildiğini paylaşan Türkiye Ormancılar Derneği’nin sunduğu rapora göre ülke genelinde yok edilen ağaç sayısı 55 milyonun üzerinde.

Raporda, “İki ağacın 4 kişilik bir ailenin yıllık oksijen ihtiyacını karşıladığı düşünüldüğünde, yok edilen ormanlarımızla 27,5 milyon ailenin bir yıllık oksijeni kesildi.” şeklinde paylaşımda bulunuldu.

Aynı raporda havalimanı için kesilen ağaç sayısının 13 milyon olduğu. ÇED raporunda öngörülen rakam 2 milyon 500 bin olsa da sunulan rapora göre, 13 milyon ağaç kesildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.