İstanbul Seçim Sonuçlarına Dair Gelişmeler

İstanbul seçim sonuçları oy farkı 2019 İstanbul yerel seçimlerini yakından takip eden seçmenler tarafından araştırılıyor.

Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasındaki yarışa ilişkin YSK süreci devam ediyor. İstanbul’da geçersiz oylar ve YSK’nın bazı sandıklar için verdiği tekrar sayım kararı belli olacak gibi görülüyor. 

YSK açıklamasında oylar;

Ekrem İmamoğlu’nun oyu: 4 milyon 170 bin 488

Binali Yıldırım’ın oyu: 4 milyon 156 bin 496

Güncel oy farkı fark: 13 bin 992


Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik; gündeme dair kritik açıklamalarda bulundu.

Fark 29 binden 14 binlere kadar düştü. Büyük seçmen kitlesinin olduğu bir seçimde berraklaşması gerekiyor. Arkadaşlarımız YSK’dan tüm ilçedeki sandıkların sayılması talebinde bulundular. Maalesef talebimiz kabul edilmedi. İstanbul Avrupa’nın pek çok ülkesini geçebilecek nüfusa sahip. Dünyanın gözdesi olan metropolü yönetecek kimsenin o koltuğa tartışmasız olarak oturması gerekir. Burada ortaya konulan iddialar oyların tamamen sayılmasının vatandaşının iradesinin billurlaşması açısından önemli olduğunu gösteriyordu. Bunun reddedilmiş olması durumu berraklaştırmadı. Tam tersine daha kaotik bir durum ortaya çıktı. Olağanüstü itiraz yoluna başvuracağız.

CHP sürekli olarak ‘İstanbul seçim sonuçlarını kabul etmiyorsunuz’ diye açıklama yapıyor. Arzumuz sonuçların net bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Başvurduğumuz yollar bizim icat ettiğimiz yollar değildir. Biz meşru itiraz süreçlerini sürdürürken sürekli olarak bize ‘meşru haklarınızı kullanmayın, bu sayımdan vazgeçin’ demenin manası nedir? Bu itiraz müesseseleri sonucun berraklaşması için yasal hakların kullanımı çerçevesinde gündeme gelmektedir.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, son günlerde seçim süreci ile ilgili suskunluğunu yanlış yorumlayanların olduğunu belirterek, “Bilinmelidir ki bu tutumum, YSK karar sürecine saygımın gereğidir.” ifadesini kullandı.

Yıldırım, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, son günlerde seçim süreci ile ilgili suskunluğunu yanlış yorumlayanların olduğunu aktardı.

Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bilinmelidir ki bu tutumum, YSK karar sürecine saygımın gereğidir. Süreci partim ve yetkili kurullarımızla yakından takip ediyorum. Seçmen söyleyeceğini söyledi. Artık söz YSK’nındır. Nokta. Saygılarımla.”

Büyükçekmece ve İstanbul ile ilgili karar verildi

İtirazları görüşen YSK, bugünkü gündemine, diğer itirazlar ile AK Parti’nin BüyükçekmeceBelediye seçimine ilişkin itirazını da almıştı.

Alınan bilgiye göre, Büyükçekmece’deki itiraza ilişkin yapılan görüşme ertelendi. Görüşme için İstanbul’da oy sayımının bitmesinin beklenmesine karar verildi.

Büyükçekmece Belediye Başkanlığına ilişkin itirazın, AK Partinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin başvuruyu yapmasının ardından birlikte ele alınması bekleniyor.

YSK’nın bu kararı, Büyükçekmece sonucunun İstanbul genelini doğrudan etkileyeceği gerekçesiyle aldığı öğrenildi.Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.