İstanbul Son 33 Yılın En Soğuk Gününü Yaşadı

İstanbul’da Kar Yağışı Trafiği Kilitledi

İstanbul’da dün akşamdan itibaren başlayan ve gece boyunca da etkisini sürdüren kar yağışı haftanın ilk iş günü olması nedeniyle de trafiği olumsuz etkiledi. Ana arterlerde sorun olmamasına rağmen yan cadde ve sokaklardan çıkamayan araçlar trafiğin kilitlenmesine neden oldu. Binlerce kişi sabah işe gidebilmek için metrobüslere akın etti.İstanbul gündüz saatlerinde -8 derece ile son 33 yılın en soğuk gününü yaşadı.

Etkili olan kar yağışı nedeniyle açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) sarı alarmdan kırmızı alarma geçti.

 AKOM  yapmış olduğu açıklamada  Yol Bakım ve Onarım ekipleri sorumlu oldukları bölgelerde sabaha kadar tuzlama yaptığını, trafiğin kar nedeniyle bir olumsuzluk yaşamadığını, bazı sürücülerin emniyet şeritlerini işgal etmeleri nedeniyle kargaşa yaşandığını, kaza ve kürüme çalışmalarına gitmek isteyen ekiplerin ulaşımının zorlaştığı ifade edildi.

Gece boyu yağan karın kalınlığı bazı kesimlerde 10 santimi bulurken, işe gitmek isteyenler zor durumda kaldı. Deniz otobüsü seferlerinin bir bölümünün iptal edilmesi işlerine gitmek isteyenleri perişan etti. Okulların sömestr tatilinde olması ve çok sayıda kişinin özel araçları yerine toplu taşıma araçlarını kullanması sorunun daha da büyümesini önledi. Ancak, metro ve metrobüslerde aşırı izdiham oldu. Sabah erken saatlerde metrobüs duraklarında insan seli oluşurken, araçlar varış noktalarına geldikten sonra durmadan yeniden sefere çıktı.

Şehir Hatları Vapurları Seferlerini Yapamıyor

 Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle şehir hatları vapurları da seferlerini yapamıyor. İDO’nun seferlerinde de aksamlar meydana geldiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdaki aksamalar nedeniyle İETT’nin 350 ek sefer koyduğunu ve metronun da seferlerini sıklaştırdığını açıkladı.

Uçak Seferleri de İptal Edildi

 Gece yarısı başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Devlet Hava Meydanı İşletmesi (DHMİ) ekipleri, gece ve gündüz pistte buzlanma tehlikesine karşı tedbir alarak Atatürk Havalimanı Apronu’nda tuzlama yaptı.

Bu arada Hatay Havaalanı sel baskını nedeniyle iki günlüğüne tüm uçuşlara kapatıldı. Dolayısıyla bu gün gerçekleşmesi gereken TK-2257 Hatay uçuşu iptal edildi. . TK-2412 – TK 2418 Antalya, TK-2116 Ankara uçuşu işletme sebeplerinden iptal edildi. TK-2032 Konya, TK-2302,TK 2310 İzmir, TK 2010 Kayseri ,TK 2504 Bodrum,TK- 2662 Sivas uçuşları ise hava muhalefeti nedeniyle iptal edildi.
Dış hatlarda ise TK –1845 Atina, TK-332 Bakü, TK-1937 Brüksel ,TK-465 Odesa seferleri karşı havalimanlarındaki hava muhalefeti sebebiyle iptal edildi. Kar yağışı nedeniyle pistlerin tamamının açık olmasına rağmen, uçakların buzlanmaya karşı alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yıkanması (De-Icing) işlemi nedeniyle Atatürk Havalimanındaki seferlerde gecikmeler yaşanıyor.

                                                     Etiket:İstanbul, AKOM, Atatürk Havaalanı, Metrobüs

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.