İstanbul Üniversitesi’nde Öğrenciler Yemek Zammını Protesto Etti

 

İstanbul Üniversitesi’nde Yemek Zammını Protesto Eden Öğrenciler

İstanbul Üniversitesi öğrencileri üniversitede yapılan yemek zammını protesto etmek amacıyla Beyazıt Meydanı’nda toplandılar.

İstanbul Üniversitesi’nin çeşitli kampüslerinden gelen yaklaşık 300 kişilik öğrenci grubu yemekhanede yapılan zamları protesto etti. Ellerinde taşıdıkları pankartlarda “Yemekhane zamlarını yemeyeceğiz”, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Okullar ticarethane değildir” şeklinde slogan attı.

Grup adına basın açıklaması yapan Gizem Köseoğlu, , “İstanbul Üniversitesi eğitim ve öğretim yılı bu yıl da yemekhanede yapılan zamlarla başladı. Bu sene geçen yıllara oranla zam miktarı oldukça arttı. Günde üç öğüne çıkarılan yemeklerde yaklaşık yüzde 85 oranında zam oldu. Bugün üniversitenin Çapa, Beyazıt, Cerrahpaşa, Sarıyer ve Avcılar kampüslerinden gelip burada buluştuk. 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe giren zamlara sessiz kalmadığımızı bildiriyoruz. Bunun yanı sıra eskiden bir dönemde 200 TL olarak ödenen harçlar İstanbul Üniversitesi yemekhanelerinde yapılan zamlarla sadece bir dönemde öğrencinin ödediği 330 TL’dir. ‘Parasız eğitim gerçek oldu’ yalanı İstanbul Üniversitesi’nde bir daha su yüzüne çıkmıştır” dedi.
Öğrencilerin protestolarına İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Araştırma Görevlisi Levent Dölek’de destek verdi. Öğrenciler, rektör yardımcısıyla görüştüklerini ve net bir yanıt alamadıklarını, Cuma günü tekrar görüşeceklerini söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.