‘İstanbul’un Yüzleri’ Okuyucuyla Buluştu

İstanbul her yönüyle 100 kitapta kayıt altına alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. tarafından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı desteğiyle hazırlanan “İstanbul’un Yüzleri” serisinin ilk 25 kitabı okuyucuyla buluştu. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, İstanbul’un görünmeyen yüzlerini ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.
Kültür A.Ş ve İstanbul AKB’nin ortak projesi olan “İstanbul’un yüzleri” Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen basın toplantısıyla basına tanıtıldı. İlk 25 kitabı hazır olan proje hakkında bilgi veren İstanbul Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan, İstanbul’un bilinen ve bilinmeyen bütün yüzlerini 10 bin başlık altında 100 eserle ortaya koymaya çalıştıklarını belirtti.
Bayhan, Eserlere, ‘İstanbul’un Yüzleri’ denmesinin sebebinin hem sayı itibariyle 100, hem de sima itibariyle yüzü ifade ettiğini belirtti. Güzellikler imparatorluğunun başkenti İstanbul’un 10 bin alt başlıkta incelendiği bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Bayhan, “İstanbul Kültür AŞ olarak yaptığımız bir çok yeniliğin yanı sıra İstanbul için bir proje daha üretmemiz gerekiyordu. Artık küresel düzlemde yol alan İstanbul’un güzel hizmetlerle anılması gerekiyordu. Bu proje tamamlandığında ilk defa bir şehir hakkında böyle kapsamlı bir araştırma yapılmış olacak. İstanbul’un bizim bildiğimiz ya da unuttuğumuz her yönü yeniden hatırlanacak.” dedi.
‘İstanbul’un yüzleri’ projesi; İstanbul’un 100 ressamından fotoğrafçısına, 100 kilisesinden esnafına, 100 kaybolan eserinden musikişinasına, 100 ailesinden misafirine tam 10 bin başlıkta İstanbul’un bilinen, bilinmeyen her yönü detaylı bir şekilde işleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.