Euro’nun Satın Alma Gücünün En Yüksek Olduğu Ülke: Türkiye

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Focus dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre, Euro’nun satın alma gücünün en yüksek olduğu ülke Türkiye olurken, en düşük satın alma gücünün olduğu ülke ise İsviçre oldu.

Almanya’da yayınlanan Focus dergisi tarafından yapılan araştırma kapsamında Euro’nun satın alma gücünün etkili olduğu ülkeler açıklandı. Doların yükselişi ve Euro’nun değer kaybettiği belirtilen araştırma sonuçlarına göre, Euro’nun satın alma gücünün en yüksek olduğu ülke Türkiye olarak belirlenirken, Türkiye’ye gelecek Alman turist sayısında artış beklendiği kaydedildi.

Araştırmada, Euro’nun satın alma gücünün en zayıf olduğu ülkelerin başında ise İsviçre geliyor. İsviçre’de 1 Euro’nun satın alma gücü 61 sent iken, ABD’de geçtiğimiz yıl 1 Euro’nun satın alma gücü 1.9 idi. Bu yıl Euro’nun dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle satın alma gücü 86 sente düştü. AB üyesi ve Euro Bölgesi ülkesi olan Yunanistan’da 2012 yılında 1 Euro’nun satın alma gücü 1.12 iken, satın alma gücü bu yıl 1. 28’e yükseldi.

Almanların tatil amaçlı tercih ettikleri uzak destinasyonlardan biri olan Brezilya’da Euro’nun satın alma gücünün yüksek olmasına rağmen bilet fiyatlarının da yüksek olması nedeniyle Brezilya’yı tercih eden Alman turist sayısında azalma olacağı düşünülüyor. Euro’nun en yüksek satın alma gücünün olduğu ve Almanların tercih ettiği ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. 1 Euro’nun satın alma gücünün 1.89 olduğu ve çok sayıda Almanın tatil için Türkiye’yi tercih edebileceği ifade edildi. Türkiye’de hem satın alma gücünün yüksek olması hem de alternatif imkânları nedeniyle bu yıl Türkiye’nin tahminlerin üzerinde Alman turiste ev sahipliği yapacağı belirtiliyor.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.