İsveç firması ‘Türk yoğurdu’ reklamında Yunanlının fotoğrafını kullanmış Yunan vatandaşı, firma aleyhine 7 milyon dolarlık dava açtı

STOCKHOLMİsveç’te süt ürünleri alanında faaliyet gösteren bir firma, ‘Türk yoğurdu’ adını verdiği üründe bir Yunan vatandaşının fotoğrafını kullanınca milyonlarca dolarlık tazminat ödeme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Lindhals Süt Ürünleri adlı şirket, yoğurt kaplarının üzerinde ‘Türk yoğurdu’ ifadesiyle birlikte sakallı bir adamın fotoğrafını kullandı. İsveç Radyosu’nun haberine göre, markette alışveriş yaparken fotoğraftaki kişinin arkadaşı olduğunu fark eden Yunan asıllı Athanasios Varzakanos, Yunanistan’daki arkadaşını bilgilendirdi.
Yoğurt kabı üzerinde görülen Yunan vatandaşı ise İsveçli firma aleyhine 50 milyon Kronluk (7 milyon dolar) dava açtı. 40 sayfalık dava dilekçesinde, “Yoğurt, Türk yoğurdu olabilir ama ben Türk değilim.” ifadesi dikkat çekti. Davacı, Lindhals şirketinin hem kendisini tanıyanları hem de tüketicileri aldattığını öne sürdü.
Lindhals’ın sahibi Anders Lindhal ise fotoğrafı bir ajanstan satın aldıklarını ve böyle bir davayla karşı karşıya kalmanın kendilerini şaşırttığını söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.