İsveç’te Kral’ın Özel Hayatını Anlatan Skandal Kitap Yok Satıyor

Kral XVI. Gustov Resim: Getty Images/Adam Osterman

STOCKHOLM– İsveç Kralı 16. Gustaf’in özel hayatının anlatıldığı skandal kitap ülkede yok satıyor. Kral’ın geçmiş hayatında İsveçli modellerle beraber katıldığı partiler ve yaşadığı aşk maceralarının detaylı olarak anlatıldığı gayri resmi yollarla piyasaya çıkan kitaba olan yoğun ilgi çekiyor. Kitaba olan talebin, peri masalı gibi bir aşk yasadıktan sonra geçtiğimiz Haziran ayında dünya evine giren veliaht prenses Victoria ile ilgili yazılan kitaptan bile daha fazla olduğu belirtiliyor.

Stockholm Hedengrens kitabevinden yapılan açıklamada kitaba olan ilginin dünyaca tanınmış ünlü İsveçli yazar Stieg Larsson’un kitaplarına olan ilgiye eşdeğer olduğu ifade ediliyor. Skandal kitabın Norveçli ve Danimarkalı gazeteciler tarafından da ilgiyle takip edildiği aktarılıyor.

Thomas Jöberg, Deanne Rauscher ve Tove Meyer adlı üç gazeteci tarafından yazılan ve “Kral 16. Gustaf- İsteksiz Kral” adı verilen kitap, İsveç tarihinde bu türde kraliyet ailesi hakkında yazılan ilk kitap olma özelliğini taşıyor.

Kitabın kamuoyunda meydana getirdiği çalkantıdan sonra kısa bir açıklama yapmak zorunda kalan Kral 16. Gustaf, “Bu anlatılanlar çok zaman önceydi.” diyerek adeta kitapta yer alan bilgileri teyit etti. Kraliyet ailesi tarafından yapılan açıklamada ise Kral’ın veya kraliyet sarayının, kitabı yayınlayan Lind & Co adlı yayınevini mahkemeye vermeyi düşünmediği duyuruldu.

Bununla birlikte Sifo adli bir araştırma kurulusu tarafından yapılan bir kamuoyu yoklamasında İsveçlilerin yarısının skandallar baz alınarak Kral’ın özel hayatının kitaplaştırılmasını yanlış bulduğunu ortaya çıkardı. Diğer yandan her 4 İsveçliden sadece 1’i gazetecilerin Kral’ın söz konusu yaşantısını yazma hakkı olduğuna inanıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.