İtalya Ekonomi Bakanı: Aynen Titanik’te Olduğu Gibi Batacağız

Başbakan Silvio Berlusconi, Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti ve Kuzey Parti Lideri Umberto Bossi (FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images)

İtalya hükümeti de Avrupa’nın diğer birçok ülkesi gibi borç batağında. İtalyan hükümeti toplam 1 trilyon 897 milyar Euro’ya ulaşan kamu borcunu azaltmak için kemer sıkma politikası olarak tasarruf paketi hazırlayarak senato’ya sundu.

68 Milyarlık kamu kesintisini içeren paket senato’dan onay alarak Temsilciler Meclisinden geçti. Uluslararası Para Fonu’nun baskısı ve Euro bölgesinde meydana gelen kriz, İtalya’nın endişelenmesine ve parlamento’da tasarruf paketinin onaylanmasına neden oldu.

Silvio Berlusconi liderliğinde bulunan hükümet için hazırlanan tasarruf paketi, 2014 yılına kadar ülke ekonomisini rahatlatmasını bekleyen 16 aşamayı içeriyor. Tasarruf paketi Cuma günü senatörlerden, cumartesi günü ise milletvekillerinden onay aldı.

Paket, Temsilciler Meclisin’de 284 ret oyuna karşılık 316 evet oyu ile kabul edildi. Başlangıçta 70 milyar Euro ile başlayacak olan tasarruf paketi, daha sonra 79 milyar Euro’ya kadar çıkacak.

İtalya’nın Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti, yaptığı açıklamada Avrupa Euro bölgesini Titanik’e benzeterek “Şu anda Avrupa-Euro için bir ikilem dram noktasına ulaşmış bulunuyoruz. Ya birlikte ilerleyeceğiz, ya da birlikte batacağız. Hiç kimse kendisini kurtarmayı hayal etmesin. Aynen Titanik’te olduğu gibi birinci sınıf yolcular bile kurtulamayacak” açıklamasını yapmıştı.

İtalyan halkı parlamentonun tasarruf paketini onaylamasından pek memnun değil, bu zararı kendilerinin karşılayacağını düşünüyorlar.

İtalyan halkı, “Ben bu paketin ülkenin ekonomisini iyileştirip iyileştirmeyeceğini bilmiyorum. Şundan eminim ki bizim ceplerimizi boşaltacak” şeklinde konuşarak, bunu durdurmak için şanslarının olmadığını ve yapacak bir şey olmadığını söylüyorlar.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.