İtalya’da G20 Zirvesi Başladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirveye katılmak üzere önceki gece yarısı İtalya’nın başkenti Roma’ya geldi. 

Dünkü zirve açılışında ev sahibi İtalya Başbakanı Mario Draghi tarafından resmi törenle karşılanan liderler Covid-19 salgınının başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze bir araya geliyor. Ancak Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirveye video üzerinden katılmayı tercih etti.

Zirve açılışında aile fotoğrafı çekimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye katılan ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonia Guterres ile sohbet etti.

Oturumun başında açılış konuşmasını yapan ev sahibi Başbakan Draghi, dünyanın bugün karşı karşıya kaldığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına, iklim değişikliğine ve dijital vergilere atıfta bulunarak “Bugün gördüğümüz problemler karşısında çok taraflılık en iyi yanıt. Bu, bir seçenek değil. Farklılıklarımızın üstesinden gelmeli ve bu forumun ruhunu yeniden keşfetmeliyiz” dedi. Uluslararası toplumun salgınla mücadele ettiğini dile getiren Draghi, geleceğe iyimserlikle bakabileceklerini söyledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.