İtalyan Geminin Sahibi Kaptanı Kurallara Uymamakla Suçladı

İtalya’daki Gemi Kazasının Kaptanın İhmali Olduğu Söylendi ve Ekolojik Tehlike Uyarısı Yapıldı

The Epoch Times-Jack Phillips

13 Ocak 2012'de İtaya'da Cruise Gemi Kazası (2430/Gamma-Rapho via Getty Images)

İtalya’daki gemi kazası ile ilgili olarak geminin sahipleri geminin karaya oturmasında ve yan yatmasında Kaptanın başına buyruk hareket ettiğini ve hata yaptığını açıkladılar.

Costa Cruise’ın CEO’su Pier-Luigi Foschi, pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında Kaptan Francesco Schettino’un, merkezden verilen kurallara ve rotaya uymadığını açıkladı.

Foshi, açıklamasında “Kurallara ve verilen eğitimlere uyulmadı, saygı gösterilmedi” dedi. Şirketin kaptana bir avukat sağlayacağını belirtti.

13 Ocak Cuma günü meydana gelen gemi kazasında, 6 kişi hayatını kaybederken geminin alt bölümünde sıkıştığı tahmin edilen ve kayıp olan 15 ila 30 kişiye hala ulaşılamadı.

Gemi kazası Giglio adası kıyısına çok yakın olduğu için kayalara çarptı ve yan yattı.

Gemi kaptanı  Schettino şu anda gözaltında tutuluyor. Kaptan yaptığı açıklamada, Gemi navigasyon grafiklerinde kayaların görünmediğini iddia etti. 2002 yılında Costa gemisine kaptanlık yapan Schettino’un bu ilk kazası.

Cruise gemisinde kazadan sonra 230 feet genişliğinde yarık açılarak yan yattı.

CEO Foshi, geminin görsel ve işitsel olarak her türlü güvenlik donanımının olduğunu fakat bu alarmların manuel olarak devre dışı bırakıldığını belirtti.

ANSA haber ajansına göre; kayıp kişileri arama çalışmaları hafta sonu oluşan kötü hava koşullarından dolayı yapılamadı.

Cruise Sanayi haberlerine göre; şirket, kaza nedeni ile 93 milyon dolar kaybetti.

Kaza sonucu Cruise sanayi genelinde kardeş şirket Carnival PLC payları şok dalgaları yaşadı. Dünyanın en büyük Cruise sektörüne sahip Carnival hisseleri % 17 düştü.

Ekolojik Riskler

İtalyan Çevre bakanı Corrado, gemiden denize sızıntı olduğunu belirtti. Geminin parçalanması durumunda, içinde bulunan 2300 ton yakıt  denize dökülecek.

Çevresel Haber Servisi (ENS) “Giglio adasında çevresel risk çok yüksek” dedi.

Gemiden sızma ihtimali olan petrol için, “Risklerin, bölgede bulunan vatandaşların sağlığına ve turizme yapacağı etkinin hesabı yapılamaz” dendi.

Acil koruma politikası hazırlayan grup, “Uygar bir ülke her şeyi şansa bırakıp bekleyemez”, “krizler bir fırsat olarak görülmeli” diyerek “denizimize bir gelecek vaat edin” diye çağrıda bulundular.

Orijinal İngilizce Metin

Etiket:İtalya,gemi kazası,Cruise

İlgili Haberler:

Son Dakika – İtalya’da Gemi Kazası

Gemi Kazası: 1 ölü ve 5 Kayıp

Hindistan’da Çifte Kaza: 50 Ölü

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.