İthal Etlerde Ölümcül Mavi Dil Hastalığı

İthal Etlerde Ölümcül Mavi Dil Hastalığı

Ensar Öğüt ithal etlerde ölümcül mavi dil hastalığı bulunduğunu vurgularken, ayrıca deli dana ile ilgili de haberler tekrar gündemde

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, 30 Eylül 2011 tarihi itibariyle Avusturalya, Bulgaristan, Macaristan, Uruguay ve Yunanistan’dan toplam 1 Milyon 153 bin baş kasaplık hayvan girişi olduğunu ve dışarıdan getirilen ithal hayvanların çoğunun hastalıklı çıkmakta olduğunu ifade etti.

Mavi Dil Hastalığından söz eden Öğüt, Ocak 2011 tarihinde Avusturya’dan Sakarya’ya ithal olarak getirilen damızlık hayvanlarda İstanbul Pendik Veterinerliğinde yapılan laboratuvar araştırmasında Mavi Dil Hastalığı çıktığını belirtti.

Öğüt ” Ölümcül Mavi Dil Hastalığı olan hayvanlar, Adapazarı Pamukova’da bir firmaya satılmış, firma hastalıklı çıkan hayvanlar için Tarım Bakanlığına ihtar çekerek hastalıklı hayvanların alınmasını, aksi takdirde kamuoyuna bildireceğini söylediğinde, Tarım Bakanlığı yetkilileri bu hayvanları alıp itlaf edeceğiz demesine rağmen itlaf etmedikleri gibi, aldığımız ihbara göre bu hayvanlar Gaziantep’e götürülmüştür. İtlaf edildiyse nerede itlaf edilmiştir, satıldı ise kime satılmıştır? Bakanlık yetkilileri bunu beyan etmek zorundadır” diye konuştu.

Deli Dana Hastalığı yoksa neden hayvan ithalatını durdurdunuz?

Öğüt, 8 Kasım 2011 tarihindeki Radikal Gazetesinde başka ülkelerden getirilerek Macaristan üzerinden Türkiye’ye ithal edilen Büyük Baş Hayvanların Deli Dana Hastalığı olduğunun yayınlandığını, ancak Bakanlık yetkililerinin bunun üzerine yaptıkları araştırma sonucu Macaristan’dan gelen hayvanlarda sıkıntılar olduğunu, bu nedenle hayvanların ithalatını durdurduklarını, aynı zamanda 20 Aralıkta Macar Heyetini Türkiye’ye davet ederek bu olayı görüşeceğini basın bülteniyle açıkladığını belirtti.

“Macaristan’dan gelen hayvanlarda Deli Dana Hastalığı yoksa neden hayvan ithalatını durdurdunuz?” diye soran Öğüt, Macaristan’dan getirilen hayvanlarda Deli Dana Hastalığı yoksa, Macaristan heyetinin 20 Aralıkta neden davet edildiğini de sordu.

Öğüt “Getirilen ithal etler hastalıklı çıkıyor. Bugün çeşitli basın organlarında da yer aldığı gibi kaçak etlerde bulunan ‘anabolizan hormonunun’ kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserine yol açtığı tespit edilmiştir. Burada görülüyor ki kendi köylümüzün ürettiği temiz ve sağlıklı eti düşük fiyata alan Tarım Bakanlığı, yüksek fiyata kanser yapan ve çeşitli hastalıklara neden olan kırmızı eti ithal etmektedir” dedi.

İthal eti durdurup, kendi köylümüzün organik sağlıklı etini vatandaşlara yedirmek gerektiğini söyleyen Öğüt, aksi takdirde ithal etten dolayı hastalanan vatandaşların bundan sonra daha da büyük sıkıntı çekeceğini ve hastanelerin hastalarla dolup taşacağını belirterek deli dana ve mavi dil hastalığı ile ilgili duyarlı olunması gerektiğini vurguladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.