İyi İnsanlara Yapılan Zulmün Bir Meslek Haline Getirilmesi

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 22 yıldır Falun Gong’a eziyet etmektedir.

Birçok insan totaliter rejimin ilk yıllarda Falun Gong karşıtı nefret propagandasını kapsamlı bir şekilde kapsadığını unuttu. Çin dışında ikamet eden Falun Gong uygulayıcılarının bazı akrabaları ve arkadaşları bile uygulayıcılara, “Çin’e geri gelin ve ziyaret edin. Hala zulüm olduğunu kim söylüyor? Haberlerde artık Falun Gong’dan bahsedilmiyor”  diyorlar. Çin’de artık zulüm olmadığı doğru mu acaba?

Yakın tarihli bir Minghui.org raporuna göre, 2021’in ilk yarısında Çin’deki 9.470 Falun Gong uygulayıcısının inançları nedeniyle hedef alındığı bildirildi. ÇKP’nin pandemi sırasında bile Falun Gong’a karşı zulmünü azaltmadığı açıktır.

Bu zulüm, Kültür Devrimi tarzı bir “hareket” ile başladı. 10 Haziran 1999’da, ÇKP’nin zulmü açıkça başlatmasından yaklaşık bir ay önce, özel bir ajans oluşturuldu ve bunun adı 610 Ofisi olarak adlandırıldı. Falun Gong’a karşı zulüm politikasını uygulamak için kamu güvenliği ve yargı şubesi üzerinde mutlak kontrole sahip olan hukuk dışı bir kurum haline geldi.

610 Ofisi’nin kurulması, ajans için çalışan kişilere zulmü düzenlemeleri ve yürütmeleri için hükümet tarafından ödeme yapıldığından, iyi insanlara zulüm yapmayı esasen bir meslek haline dönüştürdü.

Masum ve yasalara saygılı uygulayıcılara saldıran bir “profesyonel kuruluş” olan 610 Ofisi, doğrudan uygulayıcıları hedef alır, medya ve bilgi akışını sıkı bir şekilde kontrol eder.

Zulmün ilk yıllarında, hızla nefreti kışkırtmak ve Falun Gong’a karşı yürütülen zulüm kampanyasına genel halktan destek sağlamak için 610 Ofisi, devlet kontrolündeki medyayı, barışçıl uygulamaya karşı saldırmaya yönlendirdi. Devlet kontrolündeki Çin Merkez Televizyonu’nun (CCTV) prime time programı “Odak Raporu” 21 Temmuz ve 31 Ağustos 1999 arasında 42 gün boyunca 30 bölümü Falun Gong’a karşı propaganda yapmaya ayırdı. Aynı zamanda, daha sonra 2001 yılında Çin halkının uygulayıcılara karşı güvensizliğini ve nefretini pekiştirmek için “Tiananmen Meydanı’ndaki Sahte Kendini Yakma Olayı” yayınlayan aynı “Odak Rapor”dur.

Ancak zulüm ilerledikçe, ÇKP farklı bir yaklaşım benimsedi. Daha açık propaganda kampanyaları yürütmek yerine, zulmü Çin halkının gözünden uzak tutmak için yeraltına çevirdiler.

Sıkı bilgi sansürüyle çoğu insan, kendileri uygulayıcı olmadıkça veya Falun Gong’u uygulayan aile üyeleri olmadıkça, devam eden zulüm hakkında hiçbir bilgiye sahip değildir. Halk zulümden ne kadar habersiz olursa, ÇKP de Falun Gong uygulayıcılarına o kadar bariz bir şekilde zulüm yapmaktadır. 

Kamuoyu incelemesi olmadığı için, 610 Ofisi ayrıca, “onları [uygulayıcıları] fiziksel olarak yok etmek, itibarlarını mahvetmek ve mali olarak iflas ettirmek” için temel zulüm politikasını yürüten “suçlarda mesleki olarak” daha da vicdansız hale geldi.

Yıllar boyunca ÇKP tarafından Falun Gong uygulayıcılarına karşı işlenen suçlar listelenemeyecek kadar çoktur.

ÇKP’nin bu zulümdeki en korkunç suçlarından biri, yaşayan Falun Gong uygulayıcılarından zorla organ toplamaya çalışmaktır. İçeriden biri, Mart 2006’da bu eşi benzeri görülmemiş bu kötülüğü dünyaya ifşa etti.

Zulmün başlamasından kısa bir süre sonra, Çin’deki organ nakillerinin sayısı katlanarak arttı ve herhangi bir bağış sisteminin olmamasına rağmen Çin, “nakil turizmi” için en popüler destinasyon haline geldi. Daha sonra ortaya çıkan tanıklar, organ alımının ana hedefinin Falun Gong uygulayıcıları olduğunu ifade ettiler.

Bu tür büyük ölçekli gizli öldürme hatları, ancak hastaneler, gözaltı tesisleri ve çoğu zaman askeri şubelerin tümü 610 Ofisi tarafından aynı anda seferber edildiğinde mümkün olabilirdi.

Bu suçta hayat kurtarmak için yetiştirilen doktorlar ve hemşireler acımasız katiller haline geldi. Onlar için, belki de Falun Gong uygulayıcılarının hayatları, siyasi sermaye kazanmaları ve bir servet kazanmaları için basamak taşlarından başka bir şey değildir. Böylece ÇKP’nin zulüm politikası, zorla organ toplamayı Falun Gong uygulayıcılarına zulüm etmeyi “mesleklerinin” bir parçası haline getirdiler.

Tianjin Merkez Birinci Hastanesindeki Organ Nakli Merkezi ve Silahlı Polis Genel Hastanesi Karaciğer Nakli Enstitüsü eski müdürü Shen Zhongyang , zulmün başlangıcından beri Falun Gong’a saldırmakta aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Zhejiang Üniversitesi Birinci Bağlı Hastanesi eski başkanı ve Organ Tedarik Organizasyonu-Çin direktörü Zheng Shusen, 2007 ve 2017 yılları arasında, Falun Gong’a karşı hem Çin içinde hem de denizaşırı ülkelerde, karalayıcı propaganda üretmekten ve yaymaktan sorumlu olan Zhejiang Eyaletinin “Çin Kült Karşıtı Derneği”ne de başkanlık etti.

Eski Sağlık Bakan Yardımcısı Huang Jiefu, 2001 yılında People’s Daily (Çin’deki en büyük devlet gazetesi) ile yaptığı röportajda şunları söyledi: Falun Gong’a karşı yapılan kavga  ciddi bir politik savaştır, çekirdek üyelere karşı merhametli olamayız” dedi.

ÇKP’nin nefret propagandası tarafından aldatılan ve Parti kültürü tarafından beyinleri yıkanan bu acımasız “tıbbi uzmanlar”, insani doğalarını ve mesleki etiklerini kaybettiler.

“Uygulayıcıları fiziksel olarak yok etmenin” yanı sıra, 610 Ofisinin diğer bir ana görevi, Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü ilkelerini takip eden Falun Gong uygulayıcılarının inancını ezmeye çalışmak için beyin yıkama merkezlerine ev sahipliği yapmaktır. Minghui.org tarafından toplanan mevcut bilgilere göre, Çin genelinde, uygulayıcıların inançlarından vazgeçmeleri için işkence gördüğü ve baskı gördüğü 3.600 belgelenmiş beyin yıkama merkezi var.

610 Ofisi, uygulayıcıları inançlarından vazgeçirmeye çalışmak için “profesyonel eğitimciler” tuttu. Bu insanlar, daha yüksek “dönüşüm” oranı elde etmek amacıyla, uygulayıcılara işkence etme ve beyin yıkama konusundaki deneyimlerini paylaşmak için sıklıkla toplantılar düzenliyorlar. En etkili olduğu düşünülen işkence yöntemlerinden biri, uygulayıcıları zihinsel çöküşe sürükleyebilen olanlar olarak görülüyor ancak hiçbir fiziksel yaralanma bırakmayan işkence uzun süreli uyku yoksunluğudur.

2014 yılında Shandong Eyaleti, Binzhou Şehrindeki 610 Ofisi tarafından yayınlanan bir işe alım ilanına göre, 28 yaşından küçük ve Çin Komünist Partisi üyesi olan herhangi bir yeni üniversite mezunu başvuruda bulunmaya teşvik ediliyor. Gelecek vaat ettikleri gençlerin iyi insanlara zulmetmek için bir “mesleğe” girmesi üzücü değil mi?

Jiangsu Eyaleti, Nanjing Şehri, Gulou Bölgesindeki 610 Ofisinin müdürü Cheng Dongxiao, bu şekilde “profesyonel zulmedenlerden” biridir. O, Falun Gong uygulayıcılarının beyinlerini yıkamak için on yıldan fazla zaman harcadı. Bir keresinde, “Dünyada, hükümetin her kademesinde bu kadar büyük bir beyin yıkama sistemine sahip olan ülkemiz gibi başka bir yer yok” dedi. O, sahip olduğu en başarılı deneyimlerden birinin uygulayıcılara karşı “izole beyin yıkama seansları” düzenlemek olduğunu iddia etti.

610 Ofisinin beyin yıkama faaliyetleri, uygulayıcıları hedef almanın yanı sıra, ilkokullar da dahil olmak üzere toplumun her köşesine ulaştı.

6 Aralık 2017’de, Shandong Eyaleti, Ju İlçesindeki il, şehir ve ilçe düzeyindeki 610 Ofisinin üyeleri, Falun Gong’a karşı propaganda kampanyasının etkilerini incelemek için Ju İlçesi 3 Nolu Deneysel İlkokuluna gittiler.

ÇKP ayrıca zulüm politikasını Çin dışına yaymayı asla bırakmadı. Buna bir örnek, 30 Mart 2021’de Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Bakanlığı tarafından Wu Xiuha’yı “Falun Gong Karşıtı Kampanyanın Kuzey Amerika Şubesi”nin başkanı olarak adlandırmak için yayınlanan ortak atama mektubudur.

Ülke düzeyinde, 610 Ofisi, Falun Gong’u şeytanlaştırmak ve uygulayıcılara karşı halkın nefretini kışkırtmak için birkaç yılda bir özel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Bazı örnekler arasında 2004’te “Kült karşıtı eğitim”, 2010 ve 2012’de “Dönüşüm eğitimi ve konsolidasyon Savaşı”, 2011’de “Kültleri reddetmede aile taahhüt kartı”, 2013’te “Falun Gong taraftarlarını dönüştürmek için kararlı savaş” sayılabilir. 2015’e, 2017’de “Kapıyı Çalma” kampanyası ve 2020 ve 2021’de en son “Sıfırlama” kampanyası gibi. Tüm bunlar, uygulayıcılar üzerinde baskı oluşturarak, onları temel haklarından daha da mahrum etmek ve geçim kaynaklarını ellerinden almak içindir.

610 Ofis sistemindeki “profesyonel zulmedenler” için kariyer yolları, “Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü”yü takip etmeye çalışan kişilerin “profesyonel zulmü” üzerine inşa edilecektir.

Son 22 yılda uygulayıcılara karşı uygulanan acımasız fiziksel eliminasyon ve zihinsel baskıya rağmen, çoğu uygulayıcı hala inançlarında kararlıdır.

Nanjing’deki yukarıda adı geçen 610 Ofisi yöneticisi Cheng Dongxiao, bir keresinde “Birinin inancını veya ruhunu değiştirmek çok zor” dedi. “Yıllarca süren çabalardan sonra, (Falun Gong’a karşı savaşın) karşı karşıya kaldığımız ciddiyeti düzelmedi, hatta daha da kötüleşti.”

The Epoch Times tarafından 26 Ocak 2021’de Liaoning Eyaleti, Dandong Şehrindeki Xingdong Sokak Komitesi tarafından yayınlanan bir başka dahili belgede, “Sokağımız, çok sayıda dönüştürülmek üzere Falun Gong taraftarı nedeniyle büyük bir baskıyla karşı karşıyadır. Sokak Siyasi ve Hukuki İşler Komitesinin karşılaştığımız zorluğu tanıması zorunludur.”

Uluslararası Din Özgürlüğünün eski Büyükelçisi Sam Brownback, 2020’de bir video bildirisinde şunları söyledi: “ÇKP kazanamayacakları bir savaşta [çünkü] diğer hükümetlerin insanlara zulmetmek için başarısız bir şekilde denediği bir inanç savaşıdır.  Her zaman başarısız olur, [çünkü] ruh hükümetten daha güçlüdür, bir kişinin inancı, onları ezmeye çalışan birinden daha güçlüdür.”

Zulüm 22 yıl sonra hala devam ediyor ve 610 Ofisi ve zulmü yöneten diğer kurumlar aktif olmaya devam ediyor. Ancak bu “profesyonel zulmedenler” de dahil olmak üzere daha fazla insan ÇKP’nin kötü doğasını anladığında, Çin toplumunun ahlaki temelini yok eden zulmü durdurmaya yardımcı olabilirler.

Kaynak; tr.minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.