İyi kaynatılmamış sütten yapılan ürünler, hastalığa davetiye çıkarıyor

YOZGATYozgat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Cahit Kayhan, iyi kaynatılmamış sütlerden yapılan yoğurt, yağ ve peynirin çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.

Başhekim Kayhan, baharın gelmesiyle pazarda açık olarak satılan süt ürünlerinin satışının arttığına dikkat çekerek, “Koyun, keçi ve sığır gibi hayvanlarda görülen ve halk arasında peynir hastalığı olarak bilinen brusella, insanlara da iyi kaynatılmamış süt ürünlerinden bulaşabilmektedir.” dedi.

Hastalığın süt ve süt ürünlerinden insanlara bulaştığını hatırlatan Kayhan, iyi kaynatılmamış sütlerden yapılan peynirlerin tüketilmesinin son derece sakıncalı olduğunu dile getirdi.

Kayhan, “Çiğ sütle yapılan peynirlerde hastalık yapıcı mikro organizmalar uzun süre canlı kalıyor. Peynir yapılırken sütün en az 65 derece kaynatılması gerekir. Açıktan alınan peynirlerin ise salamura yapılarak en az 3 ay bekletilerek tüketilmesi gerekir.” diye konuştu.

Brusella hastalığının insanlarda halsizlik, terleme ve eklem ağrıları gibi belirtileri olduğuna belirten Dr. Kayhan, “Bu hastalık ilaçla tedavi edilen bir hastalıktır. O yüzden hastalığa yakalanan vatandaşlarımız en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ederek tedavilerini yaptırabilir.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.