İzlanda’da Yanardağ Alarmı, Bölgede Uçuşlar İptal Edildi

2011 - Frankfurt Kitap Fuarında ziyaretçiler İzlanda’da meydana gelen yanardağ patlamasının video görüntülerini izlerken (John MacDougall/AFP/Getty Images)
2011 – Frankfurt Kitap Fuarında ziyaretçiler İzlanda’da meydana gelen yanardağ patlamasının video görüntülerini izlerken (John MacDougall/AFP/Getty Images)

Reykjavik, İzlanda – İzlanda’da geçen hafta gerçekleşen küçük ölçekli binlerce depremin ardından buzulda yer alan Bardarbunga yanardağında patlamalar meydana geldiği bildirildi ve tekrar yanardağın uyanabileceğinden endişe ediliyor. Bu sebeple ülkede havacılık alarmı verildi.

Sismik veriye göre, yanardağ lavının Vatnajokull buzulunun altındaki buzu erittiği belirtildi.

Eğer patlama 100 ile 400 metre kalınlığındaki buzu eritebilirse havaya buhar ve kül yayılabilir. Ancak uzmanlar bunun zamanlamasından veya olup olamayacağından emin değil.

Şu an İzlanda’da en yüksek seviyede havacılık uyarısı verildi. Henüz İzlanda hava sahası kapatılmadı ancak yanardağ etrafında uçuşlar yasaklandı.

2010 yılında İzlanda’nın Eyjafjallajokul yanardağının patlaması ile büyük bir kül bulutu oluşmuş ve uluslararası havacılık bir kaosa sürüklenmişti, 100.000 ‘den fazla uçuş iptal edilmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.