İzmir’de İnsan Tacirlerinin Kıyımı:Çoğu Çocuk 60 Kaçak Yaşamını Kaybetti

İfadesinde Kaçakların Olduğu Gizli Bölmeden Söz Etmedi

Sahil Güvenliğin kurtarma çalışması- Genelkurmay Resmi İnternet sitesinden alınmıştır

İzmir’in Menderes İlçesi’ne bağlı Ahmetli Beldesi ile Yoncaköy arasındaki Baradan koyu’nda Avrupa’ya kaçak yollardan göçmen götüren bir teknenin batması sonucu çoğunluğu çocuk 60 kişi yaşamını kaybetti.

Söz konusu koyda bu sabah vatandaşların tekne parçaları görmesi üzerine durumu Sahil Güvenlik ve Jandarmaya bildirdiler. Jandarmanın kıyıda ,Sahil Güvenlik ekiplerinin de denizde yaptıkları aramalar sonucu 1’i kadın, 2’si çocuk, 2’de Türk organizatörün de aralarında bulunduğu 45 kişi kurtarıldı. Bir kişi de denizde yüzerken bulununca sağ kurtarılanlar 46 kişi oldu. Kurtarılan kaçakların Filistin, Suriye ve Irak uyruklu oldukları belirlendi.

Kaçaklardan alınan ilk bilgilere göre İzmir’in Basmane semtindeki  otellerde kaldıklarını ve burada insan tacirleriyle İrtibat kurduktan sonra İngiltere’ye gitmek için anlaştıkları belirlendi. Faciadan kurtulanların teknenin güvertesinde bulundukları anlaşıldı.

Milliyet’in haberine göre jandarma kıyıya yüzerek kurtulanların arasında bulunan teknenin kaptanı Burhan Yılmaz ve makine sorumlusu Mustafa Mucuk’u göz altına aldı.

Jandarmada ifadesi süren iki organizatörden tekne kaptanı Burhan Yılmaz’ın ilk ifadesinde teknenin altındaki  gizli bölümde bulunan kaçaklardan söz etmedi. Kaptan Yılmaz, teknede 60 kişi bulunduğunu, tur teknesi olduğunu ve Mavi tura çıkardığını söyleyerek  gerçekleri gizledi.

Bu arada 15 metrelik teknenin İstanbul’daki bir balıkçı barınağından kiralandığı ve deniz yoluyla İzmir’in Ahmetli Beldesi’ne getirildiği öğrenildi.

Yine edinilen bilgilere göre burada kaçakların tekneye bindirilmesinden kısa süre önce teknenin arıza yaptığı ve iki görevliden Mustafa Mucuk arızayı giderdikten sonra kaçakların tekneye alındığı öğrenildi.

Tekne hareket edip kıyıdan 50 metreuzaklaştıktan sonra aşırı yük nedeniyle su alarak, kayalıklara çarptığı ve ardından battığı öğrenildi. Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptığı arama kurtarma çalışmalarında, teknenin alt bölmesinde kilitli alanda ilk olarak 20’si çocuk 43 kişinin cesedine ulaşıldı. Sahil Güvenlik botuna alınan cesetler, Özdere Balıkçı Barınağı’na götürüldü. Balık adamların teknede yürüttüğü aramalarda 17 kişinin daha cesedine ulaşıldı. Tekne faciasında ölen 60 kişinin 11’i erkek, 18’i kadın,  29’unun çocuk ve 2’sinin de bebek olduğu açıklandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.