İzmit Belediyesi’nin İlk Meclis Toplantısında TÜGVA ve Ensar Vakfı ile Yapılan Protokoller İptal Edildi

Çoğunluğun CHP’ye geçtiği İzmit Belediyesi’nin ilk Meclis toplantısında TÜGVA ve Ensar Vakfı ile yapılan protokoller iptal edildi.

İzmit Belediyesinin 2024 yılı Nisan ayı meclisi gerçekleşti. Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısı belediye meclis salonunda yapıldı. Meclis toplantısında 34 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Yapılan oylama iki asil ve iki yedek kâtip üye seçimi yapıldı. CHP grubunun önerisi ve yapılan oylama sonucunda Nilgün Yılmaz ve Gamze Yılmaz Doğan asil, Vildan Bacıoğlu Taşkın ve Neslihan Çakır ise yedek üye oldular.
İzmit Belediyesi’nin ilk Meclis toplantısında AKP döneminde 25 yıllığına TÜGVA’ya tahsis edilen öğrenci yurdu ve Ensar Vakfı’na verilen kültür merkezinin geri alınması için protokollerin iptali görüşüldü. 31 Mart seçimlerinin ardından CHP yönetiminde ikinci dönemine başlayan İzmit Belediyesinde Meclis çoğunluğu da CHP’ye geçti. CHP’li Meclis üyelerinin oy çokluğuyla protokollerin iptali kabul edildi.
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Meclisteki konuşmasında;
”…İzmit’imizi daha ileriye taşıyacağımız bir dönem olacağına inanıyorum. Bu mecliste bulunmasına vesile olan demokrasimizin büyük mimarı Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve şehitlerini şükranla anıyorum…”

”Bu süreçte şeffaf hesap verilebilir bir anlayışa yönetmeye çalıştık. Kimseyi ayırt etmeden adil bir şekilde kentimize hizmet etmeye çalıştık. Bu mecliste zaman zaman fikir ayrılığına düştük ama hizmette sorun yaşamadık. Geçmişi geride bırakıp yeni bir sayfa açmak istiyorum. Bu yeni dönem beyaz güzel bir sayfa açmak istiyoruz. Bu meclis zaman zaman birkaç kişinin kentin seçilmiş başkanına iftira attığı, hakaret ettiği birleşimlere sahne oldu…”

“Bu tahsis hukuksuz ve yanlıştır. Belediye meclisinin aldığı kararla protokol yapıldığı için meclis kararıyla iptal edeceğiz. Komisyona gönderilmeyecek. Orada şu anda barınma hakkından yararlanan öğrenciler var. Dönem sonuna kadar belediye olarak biz yöneteceğiz. Aynı hizmeti belediye güvencesiyle alacaklar. Burası, devlet tarafından belediyeye yurt için tahsis edilmiştir. Ancak 25 yıllığına başka bir vakfa tahsis edildi. Bu vakıf para kazanmaktadır. Bunu sonlandırmamız gerekir. Burada öğrencilerimiz ücretsiz hizmet alacaklardır” ifadelerini kullandı.

https://x.com/izmitbelediye/status/1781618174099906743

https://x.com/fatmakaplan/status/1781664076080230640

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.