Japonya, Asya’nın Doğusundaki Gerilimde Güney Kore’den Yana

Japonya Dışişleri Bakanlığı Basın Sekreteri ve deneyimli diplomat Kazuo Kodama Asya’nın doğusundaki gerilimde Güney Kore’den yana olduklarını söyledi. Japonya Dışişleri Bakanı Katsuya Okada’nın Taşkent ziyareti kapsamında düzenlenen ‘Orta Asya+Japonya Diyalog Toplantısı sonrasında Cihan’ın sorularını cevaplayan Komada, ülkesinin gerek Japon Denizi’nde yapılan Güney Kore ve ABD ortaklı askeri tatbikatı ve gerekse Sarı Denizde yapılan G.Kore askeri tatbikatını desteklediğini söyledi.  JAPONYA G.KORE’NİN YANINDA 

Kodama, Japonya’nın bölgede artan gerilimde G.Kore’den yana olduğunu ve bu ülkenin kendisini savunması adına yaptığı çalışmaları desteklediğini kaydetti. Kodama ayrıca ülkesinin, daha önce batırılan Güney Kore’ye ait savaş gemisinin Kuzey Kore tarafından batırıldığı görüşünde olduğuna dikkat çekti. Japon sekreter, en son İkinci Dünya Savaşı’nda ABD tarafından Hiroşima ve Nagasaki kentlerine atılan atam bombaları kurbanlarını anma törenlerine ABD’den ilk defa büyükelçi düzeyinde bir temsilcinin katılması ve ayrıca nükleer silah sahibi Fransa ve İngiltere temsilcilerinin de katılmasını anlamlı bulduklarını dile getirdi. Kodama, Japonya olarak bu adımı dünyanın nükleer silah tehdidinden arındırmaya destek verme girişimi olarak değerlendirdiklerini kaydetti. 

 SONRAKİ TOPLANTI JAPONYA’DA 

Cihan’ın “Orta Asya+Japonya Diyalog Toplantısı”yla ilgili sorularını da cevaplayan Kodama “Şu anda dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleşen bu toplantı şimdilik bu şekilde devam edecek. İleride katılımcı ülkelerinin isteğine bağlı olarak devlet başkanları düzeyinde de gerçekleştirilebilir. Ama Taşkent’te yapılan bu son toplantıda bu konu gündeme gelmedi.” dedi. Sekreter Kodama, bir sonraki toplantının ise 2012’de Japonya’da yapılacağını dile getirdi. 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.