Japonya Başbakanı Naoto Kan İstifa Etti

(Yoshikazu Tsuno/AFP/Getty Images)

Daha önce istifa edeceğini belirtmiş olan Japonya Başbakanı Naoto Kan dün resmen istifasını açıkladı. Meydana gelen üçlü felaket- deprem, tsunami ve radyasyon felaketi sonrasında şiddetli eleştirilere maruz kalan Kan,  cuma günü kendi partisinin yönetim kurulunda yaptığı açıklamada istifa ettiğini söyledi.

Japonya’da meydana gelen doğal felaketler karşısında aldığı önlemlerin yetersiz olması ile eleştirilen Kan’ın istifası, haziran ayının başında yapılan güven oylamasında istenmişti.

İstifasının açıklamasını yaparken, üç önemli konunun kanunlaşmasına kadar ikitidar da kalmasını önerdi. Kanunlar; Bütçe Kanunu,  Hükümet tahvilleri ile ilgili kanun, Yeşil enerji tanıtım kanunu. Cuma günü istifa açıklamasını yaptıktan sonra son kalan kanunlarda onaydan geçti.

Kan’ın yerine geçecek olan ve  5 yıl iktidarda kalacak yeni başkan, pazartesi günü Demokratik Parti tarafından yapılan bir oylama ile belirlenecek. Mainichi Daily haberine göre seçim çalışmalarına bugün başlanması bekleniyor.

Kan 15 aydır Japonya’da başbakanlığını sürdürüyordu. İktidara ilk geldiğinde Japonya’nın ekonomisi çok zayıftı.11 Mart felaketinden sonra, Kan kendi partisindeki üyeler tarafından zayıf bir lider olarak nitelendirilmişti.

İngilizce Haber

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.