Japonya, Kararda İlk Defa Yer Almayacak

Japonya Baş Kabine Sekereteri Yoshihide Suga, Japonya’nın 11 yıldır Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile birlikte Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne sunulan Kuzey Kore’nin insan hakları ihlallerini kınayan ortak kararda bu yıl yer almayacağı açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile gerçekleştirdiği görüşmede kaçırılan Japon vatandaşları konusunu gündeme getirdiğini hatırlatan Suga, Trump’ın uzlaşmacı bir tutum sergilediğini, taviz vermeme konusunda kararlı olduğunu, aynı zamanda yapıcı bir diyalogu sürdürmeye ve Kuzey Kore’yi somut eylemlerde bulunmaya teşvik etmeye çalıştığını belirtti. Suga, Japonya hükümetinin Başkan Trump’ın bu konudaki duruşunu desteklediğini ifade etti.

Suga, BM’ye her yıl sunulan ortak karara ilişkin seçiminin olumsuz etkilemeyeceğini, BM Güvenlik Konseyi kararlarını tam olarak uygulamaya devam edeceğini söyledi.

Japonya ve AB ülkeleri, Kuzey Kore’nin insan hakları ihlallerini kınayan ortak bir kararı son 11 yıldır BM gündemine sunuyor. BM tarafından kabul edilen kınama kararlarına konu olan iddialar ise Kuzey Kore tarafından reddediliyor.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.