Japonya ve Somali Başbakanlarıyla Beraber Marmaray’ın Açılışı Yapıldı

Marmaray proje hattı
Marmaray hattında en büyük aktarma merkezi Yenikapı durağı olacak.
Fotoğraf: turkiyerehberi.net

Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan deniz altından geçide sahip olan Marmaray’ın açılışı bugün Cumhuriyetin 90. Yılında yapıldı.

Açılışa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Somali Başbakanı  Abdi Ferah Şerdun katıldı. Japonya başbakanı, Başbakan Tayyip Erdoğan, Somali Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Gül, sırası ile kürsüye geçip konuşma yaptılar.

Marmaray hattı iki ayrı kıta da bulunan Üsküdar ve Sirkeci’yi birbirine bağlıyor. Yapımı tamamlanan bu projede en büyük aktarma istasyonu Yenikapı olarak devreye girdi. Marmaray’ın sadece tamamlanan bölümleri çalışmaya başlayacak, tamamlanmayan bölümler daha sonra devreye girecek. Tamamen tamamlanmadan açılması bazı eleştirilere neden oldu.

Marmaray projesi Londra ve Pekin’i birleştiren proje olarak tanımlanıyor. İki yaka arasının süresi Marmaray’la beraber 4 dakikaya indirildi. Yatırımın bütçesi 5 milyar dolar olarak belirtildi.

Gül yaptığı konuşmada “İstanbullara, Türkiye’ye ve tüm dünyaya hayırlı olsun” dedi. “15 sene önce hayal edilen bu proje bugün ne mutlu bize gerçekleştirildi. İstanbul 3 büyük imparatorluğa ev sahipliği yaptı. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti dönemde bu büyük eserlerden birinin de açılışını bugün yapıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan açılışı yaparken halka 15 gün boyunca Marmaray’ın ücretsiz olduğu müjdesini verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.