Japonya’daki Felaket Bizi Etkiler Mi?

Dün Japonya’da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında meydana gelen tsunami ile ilgili felaket haberleri tüm dünya gibi bizim de gündem haberimizin ilk sırasına oturdu. Her gün televizyon ve gazetelerde izlediğimiz ve siyasi kavgaların, toplumun ahlak erozyonunun sebebi ya da yansıması olan kirlenmişliğin nasıl temizleneceğini hepimiz kara kara düşünürken haber kanallarında gördüğümüz Tsunami kareleri bize bunu doğanın kendi dengesinde nasıl çözülebildiğini bir kez daha gösterdi. Böylesi büyük bir felaketi depremler konusunda donanımlı ve de deneyimli olan ve Tsunami uyarı sistemini 20 dakika önce devreye sokmasına rağmen felaketten kaçamayan Japon halkının yaşadığı felaketi canlı yayında izledi.

Depremler konusunda kötü anılarımız olan ve bizim de başımıza böyle bir felaket gelebileceği kabusunu bize tekrar hatırlattı. Uzmanlar son 50 yılın beşinci büyük depremi olan felakette okyanus kabuğunun kırıldığını ve dünyayı etkileyeceğini fakat Türkiye’de olası bir depreme yol açmayacağını söylediler.

Bu konuda konuşan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu Japonya’nın aslında bu depremi beklediğini, bilimsel yayınlarda bu tür açıklamalara rastladıklarını söyledi. Ancak beklentilerin çok üzerinde olduğunu ve 8,9’luk depremin çok büyük deprem sınıfına girdiğini belirtti. Bir kıtanın alta doğru dolarken diğerinin üste doğru çıkmasına neden olan depremlere ‘Dalma-batma zonu depremi’ dendiğini ve tsunami yaratarak çok etkili bir kırılma oluşturduğunu ifade etti.Tsunaminin hızı uçak hızına eşdeğer bir hızda olduğunu ve bu hızdaki oluşan enerjinin etkisinin Tokyo kıyılarında 350 kilometreye kadar olduğunu ifade etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Celal Şengör’de yaptığı açıklamada Tüm dünyayı etkikileyecek bu depremin Türkiye’deki depremlere bir etkisini olmayacağını, Kobe’deki depremin 55 katı büyüklüğünde inanılmaz bir deprem olduğunu ifade etti. Bundan sonra 7.5,8 büyüklüğüne kadar artçı depremlerin gelebileceğini, önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu artçı depremlerin beklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.