Jiang Ziya – Zhou Hanedanlığını kurması için Kral Zhou’ya yardımcı olan danışman

 

Jiang Ziya – Zhou Krallığı’nın erdemli ve bilge danışmanı, ET çalışanı Zona Yeh tarafından çizilmiştir

David Wu, ET çalışanı

Jiang Ziya (MÖ 1152) Zhou Krallığı’nın iyi yürekli danışmanı olarak bilinirdi.

32 yaşında Jiang Ziya Taoist bir uygulama yapmak için bir dağa çıkmıştı. Aynı zamanda, Shang Hanedanı sürekli bir savaş içerisindeydi. Jiang Ziya’nın da dağa çıkmasının sebeplerinden biri savaştan kaçınmaktı.

Tao öğretisinde 40 yıl uygulama yaptıktan sonra, dağdan çıkageldi. Bir arkadaşının yanına sığınmak zorunda kaldı. Yaşamak için, bambudan sepet yapmak, başakları eğirip un yaptıktan sonra pazarda satmak, sığır satmak, falcılık yapmak gibi her türlü işte çalıştı. Yine de, bir şte uzun süre tutunamadı ve her seferinde kısa sürede başarısız oldu. Bu yüzden eşi sık sık bu durumu onun başına kakardı.

Daha sonra bir tiran olan ve alkol ve kadınlara bağımlılığı olan Shang Hanedanı’nın İmparatoru Zhou’nun himayesi altında bir memur olarak çalıştı.  Bu sırada hanedanlığın sonunun yaklaştığına karar verdi.

Birgün, eşi ile beraber Kral Wen tarafından yönetilen Zhou Krallığı’na gitmeye karar verdi. Ama karısı onunla gitmek istemedi çünkü kocasının becerikli bir insan olduğu konusunda şüpheleri vardı. Bu yüzden Zhou Krallığı’na tek başına git ti.

Jiang Ziya hergün nehrin kıyısına balık tutmaya gitti. Kısa bir sopa ama uzun bir olta kullandı. İğnesi ise düzdü ve yem kullanmazdı. Birgün Kral Wen’in oradan geçeceğini düşünerek orada hergün sabırla beklemeye başladı. Birçok insan onun bu şekilde balık yakalayıp yakalyamayacağını merak ediyordu. O da istediğini en sonunda sabrıyla elde edeceğini söylüyordu. Birkaç yıl geçtikten sonra Jiang Ziya 80 yaşına geldi.

Bir gün Kral Wen bir avdan dönerken onun yanından geçti. Durdu ve Jiang Ziya ile konuşmaya başladı. “Dünyanın sahibi tek insan değildir ve tüm dünya insanları ona sahiptir.” dedi Jiang Ziya ve kralın ahlaklı bir şekilde davranması gerektiğini ve erdem geliştirmesi gerektiğini ve böylece krallığını erdem ile yönetebileceğini savundu. Kral Jiang Ziya’nın insanlar ve hükümdarlar hakkındaki görüşlerinden etkilendi ve kendisini askeri danışmanı olması için davet etti.

Daha sonra Jiang Ziya sırayla King Wen ve King Wu’ya danışmanlık yaptı. Onun yardımı ile Zhou krallığı kuruldu ve Çin tarihinde en uzun süre ayakta kalan hanedan haline geldi.


Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.