Kabil’de Afgan Ordusuna Yapılan Saldırıyı Taliban Üstlendi

Fotoğraf:iha
Fotoğraf: İHA

Afganistan ordusunun eğitmen askerlerinin hedef alındığı saldırıyı Taliban üstlendi. Afganistan’ın başkenti Kabil’de dün gerçekleştirilen intihar saldırılarında 3 Afgan askeri yaşamını yitirirken 10 asker yaralandı.

ABD ve Afganistan arasında stratejik ortaklık antlaşmasının imzalanmasının ardından Taliban başkent Kabil’de saldırılarını artırdı. Dün iki ayrı intihar saldırısında Afgan ordusunu hedef alan Taliban, bu sabah da bir intihar saldırısı gerçekleştirdi. Başkent Kabilde sabah erken saatlerde meydana gelen intihar saldırısının hedefi Afgan ordusunda eğitmen olarak çalışan askerler oldu. Yaya olarak bölgeye gelen intihar saldırganı askerleri taşıyan otobüsün yanına geldiği sırada üzerindeki bombayı patlattı. İlk belirlemelere göre 3 Afgan askeri yaşamını yitirdi, 10 asker ise yaralandı. Saldırının gerçekleştirildiği bölgede evi bulunan görgü şahidi Ahmed Tavab “ Şiddetli bir patlama sesi duydum kapıya çıktığımda Afgan ordusunu taşıyan otobüsün içinde ölü ve yaralılar olduğunu gördüm. Hepsi de Afgan ordusuna aitti” dedi. Saldırıyı üstlenen Taliban saldırılarının devam edeceğini söyledi.

ABD’nin 2014 sonrası Afganistan’da üst ve asker bulundurmasına olanak sağlayan stratejik güvenlik antlaşması Salı günü imzalanmıştı. Taliban ise bu antlaşmaya tepki olarak saldırılarını arttıracakları tehdidinde bulunmuştu. Dün sabah başkent Kabil’de meydana gelen iki ayrı intihar saldırısında 7 Afgan askeri yaşamını yitirmiş 21 asker ise yaralanmıştı.

Kaynak: İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.