Kaddafi: Benim İçin Kendini Feda Eden Halkımı Bırakmayacağım

 

Brega'ya giden Lİbyalı Mualifler (Getty Images/AFP/GIANLUIGI GUERCIA)

Cuma günü İstanbul’da 30’dan fazla ülkenin katıldığı ve dördüncüsü gerçekleştirilen Libya Temas Grubu toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan ülkeler artık Kaddafi rejiminin meşruiyetinin kalmadığı konusunda hemfikir oldular.

Tüm bu olanlar karşında ise Kaddafi direnmeye devam ediyor. Kaddafi ülkesini terk etmeyeceğini sert bir şekilde ifade etti.

Uluslararası toplumun Kaddafi’nin meşruiyetini tanımaması ve ülkesini terk etmesi gerektiğini belirtmeleri üzerine, Kaddafi, Başkent Trablus’a 50 km. uzaklıktaki Zaviye’de toplanan yandaşlarına seslenerek, “Halkım için kendimi feda etmeye hazırım, İtalyan ve İngiliz sömürgecilere karşı savaşan atalarımın kanlarıyla sulanmış bu toprakları terk etmeyeceğim” dedi. “Atalarımın topraklarını terk etmeyeceğim gibi, kendilerini benim için feda eden halkımı da bırakmayacağım” diye ekledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da Reuters’a yaptığı açıklamada, Kaddafi rejimine karşı askeri operasyonun şiddetini artırmayı sürdüreceğini de bildirdi. İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burts de NATO’nun Libya’daki misyonuna destek için 4 Tornado uçağı daha göndereceklerini söyledi.

Libya’ya kanlı çatışmalar devam ediyor. Muhalifler ülkenin doğusundaki Brega’yı almak için Kaddafi’nin güçleri ile yaptıkları çatışma sonrası 12 kişi hayatını kaybetti, 20’ye yakın kişi yaralandı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.