Kaddafi Kırmızı Bültenle Tüm Dünyada Aranıyor

 

 

 

(Patrick Baz/AFP/Getty Images)

 

 

Libya’da Muhaliflerin Trablus’u ele geçirmelerinin ardından kaçarak ortadan kaybolan Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi hakkında Kırmızı Bülten ile Tutuklama Kararı çıkartıldı

Cuma günü İnterpol, insan haklarına karşı yaptıkları suçlar yüzünden, Kaddafi, oğlu Seyfülislam ve eski askeri istihbarat şefi El Senusi  ile ilgili kırmızı bültenle tutuklama kararı çıkarttı.

Uluslararası Polis Organizasyonu, aranan 3 kişinin yakalanması ile ilgili olarak, şu anda Libya’nın yönetiminde söz sahibi olan Libya Ulusal Geçiş Konseyi ile beraber çalıştıklarını söyledi.

İnterpol’un Kırmızı Bülten ile yapılan araması, Uluslararası sularda kaçakların yakalanıp iade edilmesi için 188 ülkede geçerli. Yayınlanan kırmızı bülten ile birlikte bu kişiler şu anda dünyada en çok aranan kaçaklar haline geldi.

Uluslararası Ceza Mahkemesinden (ICC) savcı Luis Moreno-Ocampo perşembe günü, bu konuda İnterpol’un arama çıkartması için istekte bulunmuştu. Ocampo, Kaddafi’nin yakalanmasını “sadece bir an meselesi” olarak nitelendirdi.

Interpol Genel Sekreteri Ronald Hoble, basına yaptığı yazılı açıklamada, ‘kırmızı bülten sayesinde bu üç kişinin, yolculuk yapmasının zorlaşacağı, yerlerinin tespit edilmesi ve ele geçirilmesi fırsatının artacağını’ vurguladı.

Ayrıca Noble, bu üç adamın yakalanması için, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICC) ve Libya Ulusal Geçiş Konseyinin (NTC) beraber çalışarak birbirlerine destek vereceklerini açıkladı.

Haziran ayında, Uluslararası Ceza Mahkemesi yapılan protesto gösterilerinde işledikleri insan hakları suçlarından dolayı bu üç kişi için tutuklama kararı çıkartmıştı. Protesto gösterileri yapan kişilerin öldürülmeleri için emir verdikleri yönünde suçlanıyorlardı.

Kaddafi, gizlendiği yerden mesajlar göndermeye devam ediyor. Son olarak gönderdiği mesajda, hala Libya’da olduğunu belirterek, muhalifleri yenilgiye uğratacağını söyledi ve tüm yandaşlarını yardıma çağırdı.

BBC’ye göre, Kaddafi’ye yakın bir general olan General Ali Kana’nın Nijer’e geçtiği yerel kaynaklarca doğrulandı. Kaddafi’nin de kaçma ihtimali bulunan Nijer, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni resmen tanıyan ülkeler arasında yer alıyor ve kırmızı bülten sayesinde Kaddafi’yi tutuklayabilmesi mümkün hale gelebilecek.

İngilizce Metin

İlgili Haberler

Muhalifler Kaddafi Güçleri için Teslim Süresini Uzattı

Muhalifler Kaddafi’ye “Son Darbe”yi vurdular

 

 

Yoruma kapalı.