Kaddafi’ye Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden Tutuklama Emri Çıktı

Libya Lideri Muhammer Kaddafi (Norbert Schiller/Getty Images)

Bugün itibariyle Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi internet sitesinde yayınlanan bildirgeye göre 1. Ön Duruşma Dairesi sırasıyla Libya lideri Muammer Muhammed Abu Minyar Kaddafi, oğlu Saif El-İslam Kaddafi ve Abdullah El-Senussi için 15 Şubat 2011 ile en erken 28 Şubat 2011 tarihleri arasında Devlet imkanlarını ve Güvenlik Güçlerini kullanarak Libya’da açıkça insanlığa karşı işledikleri öldürme ve zulüm suçlarından dolayı bir tutuklama emri çıkardı.

Yargıç Sanji Mmasenono Monageng (Başkan), Sylvia Steiner ve  Cuno Tarfusser’den oluşan ön duruşma dairesi bu üç şüphelinin açıkça suç işlediklerine inanmaya yeterli delilin bulunduğu ve Mahkeme’nin incelemelerini engellememeleri ve bu kişilerin ellerindeki güçleri kullanmaya devam ederek aynı suçları işlemekten alıkoyulmaları için Mahkeme’nin huzuruna çıkarılmak üzere tutuklanmalarının gerekli olduğuna karar verdi.

Libya’daki durum 26 Şubat 2011 tarihinde 1970 no.lu Karar’ın oybirliğiyle kabulü sonucu UCM Savcısına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından devredilmişti. Libyalı yetkililer ise NATO’nun Afganistan, Irak ve Libya’da işlediği suçları görmezden gelen mahkemenin otoritesini reddetmişti ve Libya Hükümeti Sözcüsü Musa İbrahim, Lahey’deki mahkemenin meşrutiyetinin olmadığını dile getirmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.