Kaftancıoğlu’nun İlk Duruşması Yapıldı

Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle “Terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ilk duruşmasına çıktı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “Cumhurbaşkanına hakaret, Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından yargılandığı dava İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. 

Duruşmada, savunmasını hazırlayamadığını söyleyerek, “İddianame bana geç tebliğ edildi. Duruşmanın zamanı da erkendi. 6 aydır seçim çalışması yürütüyorum. Bu yüzden savunma hazırlayamadım. Dava konusu tweetlerin üzerinden 6-7 yıl geçmiştir. Toplumsal sorumluluğumun bu derece yoğun olduğu bir süreçte şahsi meselemle ilgilenmem ayıp olurdu bence. Bu nedenle savunmamı hazırlamak için süre talep ediyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaftancıoğlu’na ek süre verilmedi ve reddi hakim talebinde bulunuldu. Avukatların itiraz etmesiyle, ek süre talebi kabul edilerek dava 18 Temmuz’a ertelendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi “müşteki” sıfatıyla yer aldığı iddianamede, Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabı üzerinden attığı tweetler nedeniyle ve yapılan şikayetler üzerine soruşturma başlatıldığı belirtiliyor.

Duruşma öncesi Adliye önünde açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, il başkanlarının asla yalnız yürümeyeceğini belirterek, “Dün sayın Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı, bugün Canan Kaftancıoğlu hakim karşısına çıkıyor. Bugün burada sayın Altan Öymen, Fazıl Say, CHP yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız, il başkanlarımız, siyasi partilerin, sivil toplumun önemli temsilcileri buradayız. İl başkanımız sayın Kaftancıoğlu asla yalnız yürümeyecek. Kumpas davaları, kurgu davalar bir gün gelir çöker. Eren Erdem, SÖZCÜ Gazetesi ve Gezi davası gibi daha niceleri bütün bu davalar siyasi davalardır. Bu davalar ülkemizin adalete güveni sarsıyor. Siyasi davaların sürekli 37. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülmesini ısrarla takip ediyoruz. Nedense siyasi ve bazı davaların burada görülmesi, belli dosyaların belli heyetlere düşürülmesi anlamına geliyor. Bu dava siyasi bir davadır” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.