Kaliforniya’lı Bilim Adamı Maya Takvimi’nde 2012 olarak Varsayılan ‘Kıyamet Günü’nün Yanlış Hesaplandığını Söylüyor

Maya Takvimi

Maya Takvimi

Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversite’sinden bir profesörün yaptığı açıklamada, Maya takvimine göre gerçekleşeceği tahmin edilen ‘Kıyamet Günü’ yanlış hesaplanmış.

Orta Amerika’da, binlerce yıl önce Maya Uygarlığı tarafından yapılmış olan takvim, 12 Aralık 2012 tarihinde son buluyor. Birçok insan bu tarihte Kıyamet’in gerçekleşebileceğine dair tahminlerde bulundu ve hatta bu konu hakkında Roland Emmerich, ‘2012’ adlı bir film bile yaptı.

Tüm bunlara rağmen, Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Gerardo Aldana, bu tarihin 50 ile 100 yıl arası hatalı hesaplanmış olabileceğini belirtti.

Aldana, GMT(Greenwich) ile Miladi  tarihlerin arasındaki bağlantıyı belirlemek için, bilim adamlarının sabit sayısal bir değer kullandıklarını ve bu metodun daha önce kesin olarak sonuçlanmadığını söyleyerek, kendi bulduğu sonuçların Miladi tarihlerle çakışabileceğini de belirtti.

Aldana araştırmasında, antikçağ Maya insanlarının yaptığı astronomi çalışmalarını, yeniden inşa etmeyi denediğini ve sonuca bu şekilde ulaştığını söyledi. En büyük zorluğun ise, astronomiyi, eski yazıtları ve arkeolojiyi gerçekten bilen bilim adamlarının çok az olması olduğunu söyledi.

Kaynak: www.theepochtimes.com

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.