Kalın, ABD ile Derin Bir İş Birliği Alanın Olduğunu Belirtti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Washington DC merkezli Atlantik Konseyi’nin internet üzerinden düzenlediği “İdlib’in ve Suriye’de yerinden edilmiş kişilerin geleceği” başlıklı panele katıldı.

Atlantik Konseyi’nin ev sahipliğini yaptığı video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen panelde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, S-400’lerin konuşlandırılmasının Kovid-19 süreci nedeniyle geciktiğini ancak bunun gerçekleşeceğini belirtti.

Kalın, Türkiye hiçbir zaman Suriye’de BM liderliğindeki bir süreçten kendisini koparmadığını belirtti ve “Cenevre sürecinin öldüğü birçok kez dile getirildi. Öte yandan Astana sürecinin sahada birçok sonucu oldu, birçok ateşkese ve çatışmanın bitmesine yol açtı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan NATO müttefiki ve uluslararası koalisyondaki mevkidaşları ile her zaman temas halinde.” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’deki mülteciler için konuşan Kalın, “Aynı zamanda, şu anki acil durum, mülteciler ve ülke içinde yerinden edilen kişiler için sahada daha büyük bir iş birliği gerektiriyor. Ortaklarımız ve müttefiklerimizden gelecek her türlü fikir ve öneriye açığız. Suriye halkı, son dönemdeki birçok milletten daha çok acı çekti. Aramızdaki farklılıkları, kısa vadeli çıkarları ve küçük jeopolitik oyunları bir kenara bırakıp, Suriye halkını öncelik edinmeliyiz. Artık bunun zamanı geldi.” şeklinde konuştu.

ABD ile bazı farklılıklar bulunsa da iş birliği içerisinde olduklarını söyleyen Kalın,  “Müttefiklerimizle, Suriye’deki birçok konuda yakından çalıştık. Özellikle Resulayn-Tel Abyad bölgesinde güvenliği sağladıktan sonra burada güzel işler çıkardık.” diye konuştu.

Kalın, Türkiye ile ABD arasında Fetullah Gülen’in halen ABD’de olması ve ABD’nin Suriye’de YPG/PKK’ya verdiği destek gibi sorunlar olmasına rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşebileceğine işaret ederek, “İdlib ve Suriye’nin de ötesinde, Türkiye ve ABD arasında daha derin bir iş birliği için her zaman alan vardır.” dedi.

5 Mart’ta Rusya ve İdlib konusunda ateşkese vardıklarını belirten Kalın, “Bu ateşkesi koronavirüs salgınından önce yapmış olmaktan mutluyuz. İdlib’de bir tarafta kaos ve panik varken bir taraftan da pandemi olduğunu düşünebiliyor musunuz? Ateşkesin devam ettirilmesinden dolayı mutluyuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.