Çetin Arık:” Otizmi Bilen Kreş Öğretmenleri Olmalı”

TBMM Genel Kurulunda, 5 parti grubunun ortak önergeleriyle down sendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip kişilerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

CHP Grubu adına söz alan Kayseri Milletvekili Çetin Arık, otizmli ve down sendromlular ile ailelerinin sıkıntılarına dikkati çekti.

Kendisinin de otizm tanısı konulmuş bir çocuğu olduğunu söyleyen Arık, “Bugün otizmin sıklığı giderek artmaktadır ve en son yapılan çalışmalarda her 58 çocuktan birinde otizm görülüyor. Yapılan araştırmalar 2023 yılında her 2 çocuktan birinin otizmli doğabileceğini ortaya koyuyor.”açıklamasında bulundu.

Otizmli çocukların ve ailelerinin ciddi zorluklar yaşadığına vurgu yapan Arık, bu sorunların en aza inmesinde eğitimin çok büyük bir rol üstleneceğini söyledi. Arık, “Eğitim daha kreşte, anaokulunda başlamalı, otizmi bilen kreş öğretmenleri ve anaokulu öğretmenleri olmalı çünkü bu çocukların en büyük ilaçları kendi doğal gelişen akranlarıyla bir arada olup onların davranışlarını rol model olarak alabilmeleri.” ifadesinde bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.