Kalın’dan Dörtlü Zirve Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Diyarbakır’ın Kayapınar Belediyesi ile İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Diyarbakır Kongresi”ne katıldı.

Kayapınar Kültür Merkezindeki kongrede konuşan Kalın, yarın Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenecek Suriye konulu dörtlü zirveye değindi. Kalın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek dörtlü zirvede, Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya’nın katılımıyla Suriye konusunun ele alınacağını açıkladı.

Dörtlü zirvenin hazırlık toplantısını yapmak üzere Diyarbakır’dan erken ayrılacağını belirten Kalın, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimleriyle yapılan İdlib mutabakatı sonrasında, Suriyedeki siyasi sürecin, hem sahada hem diplomatik çerçevede yeni bir evreye girdiğini ifade etti.

Kalın, yarınki zirvede, İdlib mutabakatı, siyasi ve diplomatik süreçlerin takibi, sahada yaşanan gelişmeler, mülteciler, insani yardımların ulaştırılması, anayasa komisyonunun kurulması ve siyasi geçiş sürecinin sağlanması ile ilgili kapsamlı konuların ele alınacağına işaret ederek, “Bu zirvede bizim öncelikli amacımız, Suriye’de çözümün askeri değil, siyasi olduğu gerçeğinden, ilkesinden hareketle acaba yeni ne tür formüller üretebiliriz konuları üzerinde durmak olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın, bu çerçevede İdlib mutabakatının muhafaza edilmesi ve özellikle rejim kaynaklı ihlallerin önlenmesi yönünde değerlendirmeleri olacak” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.