Kanada: Siyasette Önemli İsimler “Zhen-Shan-Ren Sergisi”ni Takdir Etti

Yeni Resim【Epoch Times 11 Şubat 2013 tarihinde Su Jun tarafından】Dünya çapında birçok şehirde düzenlenen “Uluslararası Zhen-Shan-Ren (Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü) Sanat Sergisi” 5 Şubat 2013 akşamı Ottawa, Byward Market’te bulunan Saint Brigid Sanat Merkezinde açıldı. Sergi, toplumdaki birçok ünlü isim ve sanatseverin dikkatini çekti.

Kanada Parlamento Üyesi Stephen Woodworth, Kanada Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi eski sekreteri David Kilgour, Papaz Majed EI Shafie, Özgür Düşünce Filmleri Derneği Başkanı Fred Litwin, Ottawa Din Birliği Komisyonu Başkanı Michael McIntyre dâhil birçok ünlü isim serginin açılış törenine katıldı.

Birçok ziyaretçi dikkatle resimleri inceledikten sonra, sanatçıların mükemmel tekniğini takdir etti ve aynı zamanda sergilenen eserlerin içerdiği zengin anlamları da övdüler.

Kanada Parlamento Üyesi Stephen Woodworth resimleri takdir etti

Kanada Parlamento Üyesi Stephen Woodworth, sergideki bütün resimleri tek tek inceledikten sonra, “Eserlerin bazıları, insanlara Falun Gong’un ne olduğunu anlatırken, bazıları Falun Gong uygulayıcılarının sabırlı, hoşgörülü ve huzurlu içsel dünyasını yansıttı. Bazıları ÇKP’nin Falun Gong uygulayıcılarına karşı yürüttüğü acımasız zulmü daha derin bir şekilde açığa vurdu. Buraya geldiğim için çok mutluyum. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edineceğim.” dedi.

Ottawa’dan ünlü ressam Kathleen Gills, David Kilgour’a kendi çizdiği resmin anlamını aktarırken
Ottawa’dan ünlü ressam Kathleen Gills, David Kilgour’a kendi çizdiği resmin anlamını aktarırken

Kanada Dış işleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi eski sekreteri David Kilgour, “Resim sanatı gerçeklerin gösterilmesinin en etkin yoludur. Bizler şu anda resim-bilgi çağında bulunmaktayız, resimler bütün dillerden, yazılar ve kitaplardan daha etkili ve ikna edici kabiliyete sahiptir.” dedi. O, “Yağmurda Masumiyetin Çağrısı” adlı resmi işaret ederek, “Örneğin bu resim, Manhattan caddesinde ellerinde afiş tutarak yağmur altında duran bu küçük kız, onun bakışını ve görüntüsünü asla unutamam.” diye ekledi.

Uluslararası “Özgür Bir Dünya” Örgütü kurucusu papaz Majed EI Shafie
Uluslararası “Özgür Bir Dünya” Örgütü kurucusu papaz Majed EI Shafie

Uluslararası “Özgür Bir Dünya” Örgütü kurucusu papaz Majed EI Shafie, dikkatle bütün resimleri seyrettikten sonra, “Bu çok başarılı bir sergi. Falun Gong uygulayıcıları devamlı olarak güzel sanatların farklı yolları ile uygulamanın güzelliğini anlatıyorlar. Bu resimlerin hepsi mükemmel, içindeki figürlerin hepsi bana canlı gibi geliyor ve insanın kalbini derinden etkiliyor.”

“Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü Sanat Sergisi bir kez daha insanlara şunu anlattı ki, ÇKP iktidarı ne kadar şiddetli ve ne kadar acımasız olursa olsun, Falun Gong uygulayıcıları bu zulmü daima barışçıl yolla durdurmaya çalışıyorlar. Ben de Falun Gong uygulayıcılarından huzurun ve ahengin ne olduğunu kavradım. En sonunda kazanacak kişilerin Falun Gong uygulayıcıları olduğuna kesin bir şekilde inanıyorum.” dedi.

Özgür Düşünce Filmleri Derneği Başkanı Fred Litwin
Özgür Düşünce Filmleri Derneği Başkanı Fred Litwin

Özgür Düşünce Filmleri Derneği Başkanı Fred Litwin, Ottawa’daki bütün vatandaşların gelip “Uluslararası Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü Sanat Sergisi”ni ziyaret etmesini ve bu resimlerden Falun Gong uygulayıcılarının yaşadığı zulmün gerçeklerini öğrenmelerini istedi. Ona göre, sergideki birçok resim insanda derin bir etki bırakıyor, özellikle “Oğlum” adlı resimde, ressam inanılmaz gerçekçi bir yaklaşım yolluyla adeta film içindeki yaklaştırma görüntüsü gibi, zulümden dolayı öldürülen oğlunun cesedini kucaklayan annenin gözlerindeki o anki keder ve umutsuzluğu canlı canlı çizmiş, insanın kalbine o kadar dokunuyor ki, kelimeler ile anlatılmaz bir şey. Bay Litwin, “İşte bu, Ottawa’daki herkesin bu sergiye gelmesini istememin sebebi. Falun Gong’a karşı yapılan zulüm insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Bu büyük ailenin üyelerinden biri olarak, hepimiz birlikte çabalayarak bu zulmü durdurmamız gerekir. Falun Gong’a destek vermek aslında kendimizi desteklemektedir.” dedi.

Ottawa Din Birliği Komisyonu Başkanı Michael McIntyre de resimleri takdir etti, “Sergideki resimler çok zengin bilgiler taşıyorlar. Sanatçılar gerçekçi bir yaklaşım yolluyla çizdikleri her bir resim adeta gerçek bir fotoğraf gibi canlı görünüyor. Falun Gong uygulayıcılarının çektiği zulüm görüntüleri beni çok fazla etkiledi. Bu eserlerden Falun Gong uygulayıcılarının çektiği muazzam zorlukları, aynı zamanda onların büyük merhametini hissettim” dedi.

Yeni Resim (4)Bu defa ki serginin organizatörü olan Ottawa’dan ünlü ressam Kathleen Gills, açılış töreninde muhabire sergi ile ilgili bilgi verdi. “Dünya çapında Anakara Çin’de Falun Gong uygulayıcılarına karşı yürütülen bu zulmü bildirmekten sorumluyuz, üstelik bütün dünyadaki insanların Falun Gong uygulayıcılarının ilk günden bu yana bu acımasız zulüm karşısında hep barışçıl ve merhametli bir yolla hareket ettiklerini öğrenmesini istiyoruz. Aynı zamanda insanların, ‘iyilik edenin iyilik bulacağı’ evrensel bir ilkenin var olduğunu da bilmelerini istiyoruz.” diye söyledi.

Sergi 10 Şubat 2013 tarihine kadar devam etti.

Orijinal Çince Çeviri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.