Kanadalı 10 Yaşındaki Kız ‘Süpernova’ Keşfetti

Kanada’da amatör olarak astronomiyle ilgilenen 10 yaşındaki Kathryn Aurora Gray, 240 milyon ışık yılı uzaklıktaki süpernovayı (yıldız patlaması) keşfetti. Gray, bu alandaki en genç kaşif olarak tarihe geçti.

Kanada Kraliyet Astronomi Kurumu (RASC)’ın yayınladığı bildiriye göre, New Brunswick vilayetinin Fredericton kentinde yaşayan Gray, babasının teleskopla elde ettiği uzak galaksi görüntülerini bilgisayarda incelerken C 3378 adlı galaksideki süpernovayı tespit etti. RASC, Gray’in yıldız patlamaları içerisinde yapılan derecelendirmede 17. büyüklükte olan bu süpernovayı, dünyadan 240 milyon ışık yılı uzaklıkta C 3378 adlı galakside, zürafa takımyıldızında bulduğunu duyurdu. İki Amerikalı gökbilimci tarafından teyit edilen keşif, Uluslararası Astronomi Birliği merkez bürosuna bildirildi. Gray’in bulduğu yıldız patlamasına ‘Supernova 2010lt’ adı verildi.

Enerjisi biten büyük yıldızların şiddetle patlaması sonucu ortaya çıkan süpernovalar, Güneş’in 100 milyon katı parlaklıklara kadar ulaşabiliyor. Şimdiye kadar tespit edilen en parlak yıldız patlaması, 2006’da astronom R. Quimby ve P. Mondol tarafından keşfedilmişti. SN2006 adı verilen bu süpernova, Dünya’dan 238 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyordu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.