Kanadalı Eski Bakan ve İnsan Hakları Şampiyonu David Kilgour Hayatını kaybetti

Eski Kanada kabine bakanı ve Dışişleri Bakanı (Asya-Pasifik) David Kilgour, 18 Temmuz 2019’da Washington’daki Capitol Hill’in Batı çimlerinde, Çin’deki Falun Gong zulmünün 20. yıldönümünü anmak için düzenlenen bir mitingde konuşuyor. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Eski bir Kanada Kabinesi bakanı, kıdemli Parlamento üyesi ve ünlü insan hakları savunucusu olan David Kilgour, 5 Nisan’da, 81 yaşında vefat etti.

Ailesi, hızla ilerleyen nadir bir akciğer hastalığı teşhisi konduğunu ama huzur içinde vefat ettiğini söyledi.

Mesleği avukatlık olan Kilgour, ilk olarak 1979’da Edmonton Strathcona’yı temsil eden Avam Kamarası’na seçildi. Bundan önce, Manitoba’da Kraliyet avukatı ve Alberta hükümetinin anayasa danışmanı olarak görev yaptı.

Kilgour başlangıçta Avam Kamarası’na İlerici Muhafazakar olarak katıldı, ancak 1990’da o zamanki Başbakan Brian Mulroney ile Mal ve Hizmet Vergisini getirme konusunda anlaşamadığı için meclisten çıkarıldı.

Daha sonra, Jean Chrétien hükümeti döneminde, Latin Amerika ve Afrika’dan daha sonra, Asya-Pasifik’ten sorumlu devlet sekreteri olarak görev yapmaya devam eden Liberal Parti Kurultayı’na katıldı.

2005 yılında ilkesel anlaşmazlıklar nedeniyle Liberal Parti’den ayrıldı ve bağımsız bir milletvekili olarak kaldı. 2006’da siyasetten emekli oldu ve yeniden seçilmek için aday olmadı.

Kilgour, Çin Komünist Partisinin Falun Dafa taraftarlarına karşı yürüttüğü zulüm kampanyasını araştırmak ve aleyhinde konuşmak da dahil olmak üzere, bir dizi insan hakları davasını savundu.

“İnsan Hasadı: Çin’in Yasadışı Organ Ticareti” filminde rol alan David Matas (solda) ve David Kilgour, 31 Mayıs 2015’te New York’ta düzenlenen 74. Yıllık Peabody Ödülleri’nde kazandığı Peabody Ödülü’nü aldılar. (Benjamin Chasteen /Epoch Times)

2006 yılında, insan hakları avukatı David Matas ile birlikte, Çin rejiminin yaşayan Falun Dafa inanç mahkumlarından zorla organ toplamasını araştıran ve çığır açan “Kanlı Hasat” raporunu yazdı. İkili, bulgularına dayanarak Pekin’in iğrenç bir uygulamaya giriştiğini doğrulayabildiklerini söyledi.

O ve Matas, Almanya merkezli Uluslararası İnsan Hakları Derneği’nin 2009 insan hakları ödülü de dahil olmak üzere Çin’de organ hasadını açığa çıkaran çalışmaları nedeniyle çok sayıda ödül kazandı ve 2010’da Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Kilgour, 2018 yılında Washington’da Falun Gong İnsan Hakları Ödülü’nü kabul ettiği bir tören sırasında, “Gerçekten sadece ilk domino taşlarını zorlayanlar arasındayız, ancak [zorla organ toplama] yapmayı bırakacaklarına inanıyorum” dedi.

“Kanlı Hasat” ın yayınlanmasının ardından Kilgour, dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda ülkeye paneller düzenleyerek ve milletvekilleriyle konuşarak, Çin rejiminin zulüm kampanyası ve Falun Gong taraftarlarından organ toplaması hakkında bilgi verdi. Son olarak, geçen yıl Kanada Senatosu’nda, üst meclis organ kaçakçılığıyla mücadele için bir yasa tasarısını müzakere ederken ifade verdi.

Kilgour, Ruanda soykırımı ve Sudan’daki ve dünyanın diğer bölgelerindeki insan hakları vahşeti de dahil olmak üzere diğer birçok insan hakları davasında da aktifti.

“David, Çin’de ve dünyanın dört bir yanında, milyonlarca kişi tarafından, ÇKP’nin organ toplama suçlarını soruşturmaya ve kınamaya cesaret eden ilklerden biri olarak hatırlanacak cesur ve iyi kalpli bir insan hakları savunucusuydu. Falun Gong topluluğu onun mirasını ve ruhunu onurlandırıyor, “dedi Falun Dafa Bilgi Merkezi bir Twitter gönderisinde.

David Kilgour, McGill Üniversitesi’ndeki bir etkinlikte konuşma yapıyor. (Evan Ning/Epoch Times)

Kanada’daki bağımsız bir Yahudi insan hakları örgütü olan B’nai Brith’in CEO’su Michael Mostyn Twitter’da” Kanada için ne büyük bir kayıp ‘ dedi. ‘David, en ezilenleri tutkuyla savunan bir insan hakları savunucusuydu. O kadar samimi ve iyimserdi ki, bana her zaman çok cesaret verici ve ilham verici oldu. Yokluğu hissedilecek. Ailesine en içten şekilde başsağlığı diliyorum.”

Uluslararası Af Örgütü Kanada’nın eski genel sekreteri Alex Neve, Twitter’da şunları yazdı: “Dünyamızın pek çok sorunu ve köşesinde, insan hakları konusunda David’le birçok kez ortak bir amaç bulduğum için çok minnettarım. Farklı olduğumuz zamanlardan çok şey öğrendik. Enerji, inanç, netlik, şefkat. Onu ileriye taşıyacağız arkadaşım.”

Hong Kong Watch’ın kurucu ortağı Benedict Rogers, bir Twitter gönderisinde şunları yazdı: ‘Kişisel, politik, manevi kahramanlarımdan biri olan David Kilgour bu gün hayatını kaybetti. David, pek çok şeyin yanı sıra [Hong Kong Watch]’ın Patronuydu ve tüm ekibimiz onu çok ama çok özleyecek.’

Eski Muhafazakar Milletvekili ve endüstri bakanı James Moore Twitter’da şunları söyledi: ‘Gerçek bir beyefendi ve birinci dereceden seçkin parlamenter. Bir gece geç saatlerde Avam Kamarası’nda yanıma oturmak için zemini geçtiğini, çaylak bir milletvekili olarak bana tavsiyeler ve eğitimler verdiğini sevgiyle hatırlıyorum. O özlenecek. Gerçekten iyi bir adam.’

Kilgour bir dizi kitap yazdı ve birkaç belgeselde yer aldı.
Onu eşi ve dört çocuğu yaşatacak.

Yazan: Omid Ghoreishi, Epoch Times

Çeviri: Tijen A. Ç.,Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.