Kanun Sanatçısı Halil Karaduman Hayatını Kaybetti

Kanun sanatçısı Halil Karaduman hayatını kaybetti

Şanlıurfalı kanun sanatçısı Halil Karaduman, Almanya’da havaalanında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.   

Edinilen bilgiye göre, Zülfü Livaneli ile konser vermek için Almanya’ya giden kanun sanatçısı Karaduman’ın Türkiye’ye dönüşü sırasında havaalanında kalp krizi geçirdiği, kaldırıldığı hastanede doktorların yaptığı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı öğrenildi.

Halil Karaduman’ın cenazesi Türkiye’ye getirilecek.

Halil Karaduman Kimdir?

Halil Karaduman 1959 yılında Urfa / Birecik’te doğdu. 1 yaşından itibaren Gaziantep’te büyüdü.

Kanuni olan babasından 5 yaşından itibaren kanun ve müzik dersleri almaya başladı.

Orta ve Lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra 1977 yılında İstanbul’a geldi. Aynı yıl İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi. Bu bölümü birincilikle bitirdi.

İstanbul’a geldiği tarihten itibaren plak ve kaset dünyasın da yönetmen, bestekar ve kanun refakati olarak yerini aldı. Türkiye’deki üst düzey bütün solistlerle gerek plak, gerekse sahne çalışmaları yaptı. (Zeki Müren, Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar, İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu, Zülfü Livaneli bu sanatçılardan bazılarıdır.)

Bilhassa; Zülfü Livaneli ile birlikte yaptığı çalışmalar sanatçının yurtdışına açılmasını sağlamıştır. Bu bağlamda dünyanın çeşitli yerlerinde yabancı orkestra ve şarkıcılarla konserler vermiştir. Bu çalışmaların neticesinde Amerika, Yunanistan, Ürdün, Tunus, Lübnan ve Suriye olmak üzere 100 den fazla Kanun öğrencisi vardı. Bu ülkelerdeki konservatuarlarda verdiği derslerin yanı sıra özel konserler ve seminerlere katılmakta olup, T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı kanun sanatçısı görevini sürdürmekteydi.

Türkiye’de üç tane, Amerika’da bir tane, Yunanistan’da iki tane enstrümantal cd.si bulunmaktadır. Kanun icrasına yepyeni bir stil getiren sanatçı bu arada bir de kanun metodu yazmıştır.

Sanatçının sözlü eserleri de vardır. Bunlardan bazıları: Devlerin aşkı, Rüyalarda buluşuruz, Kutupta yaz gibi, Leyla…

Yurtdışında çalıştığı bazı sanatçılar ve müzisyenler: Zubin Mehta,Mikis Teodarakis, Maria Faranduri, Hıristo Triamulis,Geora Faidman, Al di Meola, Habib Chan, Lizbeth List……

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.