Kara Kuvvetleri Komutanlığının Kuruluş Yıldönümü Mesajlarla Kutlandı

Kara Kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak, Büyük Hun İmparatoru Mete Han’ın tahta çıkış tarihi olan M.Ö. 209 yılı esas alınmıştır.

İlk kez Mete Han tarafından M.Ö. 209 yılında kurulan düzenli Türk Kara Ordusunda sayı itibarıyla 10.000 atlıdan oluşan en büyük birlik, “Tümen” olarak adlandırılmış, tümenler binlere, binler yüzlere, yüzler onlara ayrılmış, her birinin başına Tümenbaşı, Binbaşı, Yüzbaşı ve Onbaşı rütbelerine sahip birer komutan görevlendirilmiş ve aşağıdan yukarıya doğru emir-komuta zinciri içerisinde birbirine bağlanmıştır.

Mete Han ile tarih sahnesine çıkan bu teşkilatlanma modeli günümüze kadar uzanan yelpaze içerisinde hüküm süren diğer Türk devletleri ile süregelmiş, özellikle Göktürkler, Uygurlar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde Türk Ordusu dünyanın sayılı ordularından birisi olmuştur.

Atatürk’ün önderliğindeki Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda kazanılan zafer sonunda, Türk Kara Kuvvetleri, Cumhuriyet Döneminin başında ikişer tümenli dokuz kolordu ve üç süvari tümeninden oluşan üç ordu müfettişliği hâlinde teşkilatlandırılmıştır.

Türk Kara Kuvvetleri, “Türk Birliğinin, Türk Kudret ve Kabiliyetinin, Türk Vatanseverliğinin Çelikleşmiş Bir İfadesi” olan Silahlı Kuvvetlerimizin bir parçası olarak her zaman yüce milletimize layık olma azmi ve kararlılığı içinde ve onun emrinde olmanın şeref ve gururunu taşımaktadır.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kara Kuvvetleri’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu’na gönderdiği mesajda;

“Silahlı Kuvvetlerimizin omurgası olan Kara Kuvvetlerimiz, binlerce yıllık tarihi, donanımı ve harekat kabiliyetiyle dünyanın sayılı orduları arasındadır.

Tarih boyunca büyük zaferlere imza atan, kahramanlıklarıyla milletimizin gururu olan Türk Ordusu, vatan savunmasında ve teröre karşı verilen mücadelede daima üstün bir gayretin içinde olmuş, görev ve sorumluluklarını büyük bir özveriyle ve kararlılıkla yerine getirmiştir.

Uluslararası görevlerdeki başarılarıyla da dünyanın takdirini toplayan Kara Kuvvetlerimiz, dünya ve bölge barışına değerli katkılarda bulunmakta, yüksek vazife bilinci, caydırıcı niteliği, modernizasyonu, değişen şartlara adaptasyonu ile gücünü her geçen gün artırmaktadır.

Kara Kuvvetlerimiz, sadece vatan savunmasında değil, doğal afetlerde de vatandaşımızın yardımına koşmakta, yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle herkesin sevgisini ve övgüsünü kazanmaktadır.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları vatan yapan kahramanlarımızı ve aziz milletimizin sarsılmaz bütünlüğünün timsali olan şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükran duyuyorum.

Türk Kara Kuvvetleri’nin kuruluş yıldönümünü tebrik ediyor, size ve şahsınızda Kara Kuvvetlerimizin tüm mensuplarına selam ve sevgilerimi iletiyorum.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da , ‘Kara Kuvvetleri Komutanlığının Kuruluş Yıldönümü’ dolayısıyla yayınladığı mesajda;

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ayrılmaz bir parçası olan Kara Kuvvetleri Komutanlığımız üstün disiplini ve yüksek caydırıcılık gücü sayesinde, bölgemizdeki barış ve istikrarın teminatıdır.

Bölücü teröre karşı azim ve kararlılıkla mücadele eden Kara Kuvvetlerimiz, Cumhuriyetimizin temel prensibi olan “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesi doğrultusunda küresel barışın tesisinde de aktif bir rol üstlenmektedir.

Memnuniyetle görüyorum ki, aziz milletimizin takdirine mazhar olan Kara Kuvvetlerimiz, yapıcı ve barışçıl karakteri ile küresel barışa katkı sağladığı bölgelerdeki halkların da güven ve takdirini kazanmaktadır.

Bu vesileyle Kara Kuvvetleri Komutanlığımız bünyesinde görev yapan kahraman askerlerimizi takdir ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum.

Bu düşüncelerle Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın kuruluş yıldönümünü kutluyor, size ve şahsınızda tüm mensuplarınıza üstün başarılarınızın devamını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.