Karikatürcü Gözüyle İzmir Size Ne Çağrıştırıyor?

İzmir sizin için ne çağrıştırıyor?

Konak Belediyesi İzmir’in turizm açısından gelişmesine, tanıtımına katkıda bulunmak amacı ile “Karikatürcü Gözüyle İzmir Size Ne Çağrıştırıyor?” sorusuyla yola çıkarak “İzmir” konulu Uluslararası Karikatür Yarışması düzenledi.   

Yarışmaya katılacak sanatçının eserinde, İzmir’in güncel veya tarihi öğelerinden en az birini, somut ya da imalı olarak mizahla ele alması ve görselleştirmesi şartı aranıyor. Yaş sınırlamasının olmadığı yarışmaya profesyonel veya amatör bütün dünya karikatürcüleri katılabilecek.  Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, 2012 yılında mizahın ‘eleştirel’ gücü olduğu kadar, ‘barışçıl’ yani ‘birleştirici’ gücünü de öne çıkarmak ve neşeli bir kültür kurumu yaratabilmek amacıyla Neşe ve Karikatür Müzesi’ni kurduklarını hatırlattı. “Karikatürcü gözüyle İzmir size ne çağrıştırıyor?” sorusuyla yola çıktıklarını hatırlatan Başkan Tartan, “ İzmir’in turizm açısından gelişmesine, tanıtımına katkıda bulunmak amacı ile İzmir konulu ‘1. Uluslararası Karikatür Yarışması’ düzenledik. Güzel sonuçlar çıkacağını umut ediyorum. Çizgisine ve eprisine güvenen herkesin yarışmaya katılımını bekliyoruz” dedi.

Karikatüristler  daha önce yayımlanmış ya da eserleriyle daha önce başka bir yarışmaya katılmış olabilirler, ancak ödül almamış ve sanatçının özgün fikri üzerine kurulu olmalıdır.   Seçici Kurul, taklit, çalıntı, aşırı esinlenme olduğu kanısına vardığı eserleri yarışmadan çıkaracaktır. Ödül aldığı halde bu kusurları taşıdığı sonradan saptanan her bir nesnenin müellifi, ortaya çıkabilecek telif hakkı sorunlarının tek muhatabı olacaktır ve aldığı ödülü geri vermeyi peşinen kabul eder. Bir yarışmacı, yarışmaya en çok üç nesne ile katılabilir. Yarışmaya katılan eserler iade edilmeyecek, Neşe ve Karikatür Müzesi koleksiyonuna alınacak. Ödül alan eserler, Konak Belediyesi tarafından afiş, broşür ve her türlü tanıtım materyalinde kültürel amaçlı kullanılabilecek.   Yarışmaya katılan karikatürlerden seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülenler sergilenecek ve oluşturulacak albümde yer alacak. Sergilenen karikatürlerin sahiplerine birer albüm ve katılım belgesi gönderilecek.   Yarışmaya katılan sanatçılar yukarıdaki şartları kendiliğinden kabul etmiş sayılır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.