Karşıyaka Belediyesi 2012 İnsan Hakları Ödülünü Şafak Pavey’e Verdi

2012 İnsan Hakları Ödülü Şafak Pavey’e verildi

İzmir Karşıyaka Belediyesi’nin 2012 İnsan Hakları Ödülü, aktivist, BM İnsan Hakları Uzmanı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’e verildi. 

İlki 1992 yılında yazar Aziz Nesin’e verilen 2012 İnsan Hakları Ödülü’nün bu yıl Karşıyaka Belediye Meclisi’nde oy birliği ile Şavak Pavey’e verilmesi kararlaştırıldı. Ödül töreninin açılışında konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, 22 yıldır verdikleri İnsan Hakları Ödülü’nün bu yılki sahibi Şafak Pavey’in olağanüstü bir yaşam öyküsüne sahip olduğunu, karşısına çıkan tüm zorlukları insanüstü çabayla aştığını söyledi. Duygusal bir konuşma yapan Durak, “Bu yıl ödülün sahibi olan Pavey, kentimizin hafızasında en güzel duygularla ve şükranlarla yerini almış bulunuyor. Olağanüstü yaşam öyküsüne sahip, böylesine özel birine bu ödülü takdim ediyor olmak bana ayrı bir gurur veriyor. O, taşıdığı kalbin ne kadar büyük olduğunu Afganistan’da, İran’da, Cezayir’de, Mısır’da, Yemen’de, Sahra’da, Irak ve Suriye’de bizlere gösterdi. Toplumsal yargıları kökünden sarsan değişimlere öncülük etti. Vatandaş Şafak olarak geldiği ülkesinde ışığını bu kez kendi insanları için yaymaya başladı. Diliyoruz ki o ışık hiç sönmesin. İnsanlık adına verdiğin tüm mücadele için, bu uğurda kazandığın her başarı için ve bugün burada gökyüzünü bizimle paylaştığın için teşekkürler Şafak Pavey” diye konuştu.

Ödülünü alan Pavey ise, “Bir kere daha bu gökyüzünde buluştuğum için teşekkür. Hiçbir gökyüzünü hiçbir totaliter rejim hapsedemiyor ne de olsa” dedi.

Ödül törenine ev sahibi Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın yanı sıra Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Karşıyaka Belediyesi Meclis üyeleri ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Tören öncesinde Pavey’in yaşamı ve mücadelesini anlatan ‘Nereye Gidersem Gökyüzü Benimdir’ başlıklı bir barkovizyon gösterimi sunuldu.

Törenin ardından İnsan Hakları Anıtı önüne giden Pavey, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ile birlikte ödül levhasını çaktı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.