Kaşıkçı Cinayeti İçin İşbirliği Çağrısı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Türkiye’ye gelen BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard ile işbirliği yapılması çağrısında bulundu.

Kaşıkçı cinayetine yönelik uluslararası soruşturma kapsamında Türkiye’ye gelen BM Yargısız ve Keydi İnfazlar Özel Raportörü Callamard, 2 Şubat’a kadar Türkiye’de olacak.

Stephane Dujarric, BM Raportörü Callamard’ın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na erişim talebine ilişkin bir soruya verdiği yanıtta “Üye ülkeleri insan hakları mekanizmalarıyla iş birliği yapmaya teşvik ediyoruz.” dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kaşıkçı cinayetine ilişkin uluslararası soruşturmanın Callamard’ın yetkisi altında yürütüleceğini, Callamard’ın talebi üzerine “Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili koşulların” insan hakları açısından gözden geçirileceğini açıklamıştı.

BM raportörünün Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin hükümetlerin attığı adımlar ve tepkilerin yanı sıra devletlerin ve bireylerin gazetecinin öldürülmesi konusundaki sorumlulukların niteliğini ve kapsamını da değerlendirileceği vurgulanmıştı.

Callamard Haziran ayındaki oturumunda, soruşturma sürecinde elde ettiği bilgileri rapor olarak sunacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.