“Kaşıkçı Cinayetinde Suç Ortağı Olduğunu Düşünüyorum”

Senatoda yapılan Cemal Kaşıkçı oturumuna katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel’in sınırlı sayıda senatörle bir araya geldiği kapalı oturumun ardından Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İçeride konuşulanların, Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın sorumlu olduğu yönündeki kanaatini pekiştirdiğini kaydeden Graham, bu konuda ABD Kongresi’nde güçlü bir duruş sergilenmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan silah satışları konusunda; “Veliaht Prens Muhammed bin Selman bitmiş durumdadır. Mümkün olan en yüksek seviyede, onun Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum. Onun, ABD’ye güvenilir bir ortak olacağını sanmıyorum. O ülke yönetiminde olduğu sürece Suudi Arabistan’a silah satışlarını destekleyemem. Ayrıca Yemen’deki savaş kontrolden çıkmış durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

Graham, Veliaht Prensin ABD-Suudi Arabistan ilişkisine ciddi derecede zarar verdiğini belirterek; “Eğer Suudi yönetimi bu adamın elinde olacaksa bu ülkeyle iş yapmanın çok zor olacağını düşünüyorum çünkü o çılgın biri. Aynı zamanda tehlikeli ve ikili ilişkileri tehlikeye atıyor.” yorumunu yaptı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.