Kasım Ayında Enflasyon Yükselişe Geçti

Kasım ayı enflasyon rakamları beklenenden yüksek çıktı. TÜİK’in açıkladığı Kasım ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 1,73; Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) yüzde 0,65 oranında arttığını açıkladı. TÜFE’nin Kasım ayında yüzde 1.27 artması bekleniyor.

TÜİK’in verilerine göre kasım itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 9, 48; ÜFE’de yüzde 13,67 oldu. Yılın 11 ayında, TÜFE’de yüzde 9,82, ÜFE’de yüzde 12,20 oranında artış gerçekleşti.

Kasım ayının zam şampiyonu yüzde 66’lık artışla patlıcan olurken fiyatı en çok düşen de portakal oldu. Kasım ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 6,13;üretici fiyatlarında yüzde 10,72 düzeyinde oldu.

Kasım ayında tüketici fiyatlarının en çok arttığı bölge yüzde 2,48 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt oldu.

Enflasyonda, son iki ayda üst üste yaşanan yüksek artış, memur ve emekliye ek zam yolunu açtı. Bu günkü açıklanan oranla birlikte enflasyon artışı, hükümetin memur ve emekliye verdiği yıllık artışı geçmiş oldu. Aralık ayı enflasyonu 0 çıksa bile memur ve emekliye yaklaşık yüzde 2.61 oranında enflasyon zammı verilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.