Kayıp Pilotlarla İlgili Genelkurmay’dan Önemli Açıklama

 Genelkurmay Kayıp Pilotların Bazı Eşyalarına Ulaşıldığını Açıkladı

Sahil Güvenlik- Genelkurmay Resmi Sitesi

Genelkurmay Başkanlığı geçen Cuma günü keşif uçuşu yaptığı sırada Suriye tarafından uluslar arası hava sahasında düşürülen RF-4 keşif uçağının halen kayıp olan iki pilotu Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un ilgili son gelişmeleri açıkladı.  

 Ulusarası ve Türk kamuoyunda çeşitli haberler çıkması üzerine bu gün Genelkurmay resmi internet sitesinde gerekli olan açıklama şu şekilde yer aldı.

22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait RF-4 uçağı ile temasın kesilmesini müteakip başlatılan arama kurtarma faaliyetleri, her gün beş askeri gemi/bot (1 fırkateyn, 1 hücümbot, 1 karakol gemisi, 2 sahil güvenlik botu) bir uçak (CN-235), dört arama kurtarma helikopteri ile devam ettirilmiştir. Ayrıca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait hidrografi gemisi, 26 Haziran 2012 tarihinden itibaren bölgede derin su araması faaliyetlerine başlamıştır.

2.   Arama ve kurtarma faaliyetlerinin başlangıcından itibaren, olay bölgesi deniz unsurları tarafından 24 saat süre ile, hava unsurları tarafından gündüz süresi içerisinde sürekli olarak aranmıştır.

3.   Arama ve kurtarma çalışmaları esnasında pilotlarımıza ait bazı malzeme ile uçağa ait bazı parçalar bulunmuştur.

4.   Bugüne kadar 70×23 mil karelik bir alan taranmış, ancak pilotlarımıza ve uçağın enkazına henüz ulaşılamamıştır.

5.   Ortalama derinliği1260 metreolan arama bölgesinde, hidrografi gemisinin dışında başka bir gemi bulunmasına dair çalışmalar Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli olarak sürdürülmektedir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.