Kaynak: Wang Lijun A.B.D. yetkililerine yasa dışı zorla organ alımı ile ilgili bilgi verdi

PEKİN - 6 MART: Wang Lijun, Chongqing Emniyet Müdürü (Foto Feng Li/Getty Images)

Eski Chongqing emniyet müdürü ve belediye başkan yardımcısı Wang Lijun, Şubat ayında Chengdu A.B.D. Konsolosluğuna beklenmedik bir ziyarette bulunarak dünya manşetlerine çıkmıştı. Wang Lijun, A.B.D. konsolosluğu yetkililerine çoğu gizli olarak kalan bir takım bilgiler verdi. Bu konu ile ilgili olarak bazı kaynaklar, bir ulusal güvenlik röportörü olan Bill Gertz’e,  Wang Lijun’un Bo Xilai ve Zhou Yongkang’ın Çin Komünist Partisinin beklenen lideri Ji Xinping’e karşı bir darbe hazırlığında olduğu bilgisini verdiği ile ilgili bilgiler verdi. Bazı dedikodular da Wang Lijun’un A.B.D. yetkililerinden korunma talep ettiği ile ilgiliydi.

İyi bilinen bir kaynakta Epoch Times yetkililerine Wang Lijun’un A.B.D. yetkililerine Falun Gong zulmüne adı karışmış olan komünist parti yetkilileri ile ilgili kritik bilgiler verdiğini söyledi.  Kaynak, Wang Lijun’un, Çin’in askeri hastanelerinde, hapishanelerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde ve zorunlu çalışma kamplarında Falun Dafa uygulayıcılarının organlarının zorla alındığına ve daha sonra öldürüldüklerine dair detaylı bilgiler verdiğini iletti.  Dış İşleri Bakanlığı yorum istemek için açtığımız telefonlara ve e-postalarımıza cevap vermedi.

2006 yılının Temmuz ayında, eski Kanada Asya – Pasifik Devlet Sekreteri David Kilgour ve insan hakları avukatı David Matas Çin’de hapsedilmiş olan Falun Gong uygulayıcılarının organlarının zorla alınıp ardından öldürüldükleri ile ilgili iddiaları içeren bir rapor yayınladılar. Bu raporda kanıt olarak Çin’de Falun Gong uygulayıcılarının öldürülüp, organlarının satıldığına dair hastane yetkilileri ile yapılan telefon konuşmaları gösteriliyordu.

Bu yılın Mayıs ayında, A.B.D. Dış İşleri Bakanlığı 2011 İnsan Hakları Uygulamaları üzerine Ülke Raporu’nu yayınladı ve bu raporda ilk defa Falun Gong uygulayıcıları ve Uygur Türkleri’nin, Çin’de, organlarının zorla alınıp, organları alınan kişiler öldürüldükten sonra satıldıkları ile ilgili iddialar referans olarak yer aldı. Rapor, Falun Gong uygulayıcılarının “hedef alınarak keyfi olarak tutuklandıkları, göz altına alındıkları ve darp edildikleri” ile ilgili raporlara atıfta bulundu. Şubat ayında, Dış İşleri Komisyonu Başkanı Ileana Ros-Lehtinen, Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton’a bir mektup yazarak A.B.D. yetkililerinin Wang Lijun’un Chengdu konsolosluğuna adım attıktan sonra nasıl davranıldığı ile ilgili bilgi istedi.

Chongqing’in en üst düzey polis yetkilisi Wang Lijun, yaşamı için Chengdu’da bulunan A.B.D. Konsolosluğuna 6 Şubat’ta sığındığında, henüz hala oturmamış bir politik çalkantıya sebep olmuştu. Perde arkasındaki savaş, ise Falun Gong uygulayıcılarına yapılan zulme karşı yetkililerin aldığı tavrın ne olduğu olarak göründü. Elleri kana bulanmış olan grup –  ÇKP’nin daha önce başında bulunan Jiang Zemin’in zulmü sürdürmek için desteklediği grup –  suçlarından dolayı itibar kaybetmemek için ve kendi kampanyalarını sürdürmek için taban arıyordu. Diğer yetkililer ise zulme daha fazla katılmayı ret ediyorlardı. Bütün bu olaylar şu anda Çin’deki yetkililere ve Çinli vatandaşlara ve tüm dünyadaki insanlara açık bir seçim sunuyor: ya Falun Gong’a yapılan zulmü destekleyecekler ya da ona karşı duracaklar. Tarih bütün insanların yapacakları seçimi kaydedecektir.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.