Kayseri Büyükşehir Belediyesi Uluslararası 8. Liselerarası Tiyatro Festivali

Tek Uluslararası ve Liselerarası Tiyatro Festivali Kayseri’de

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Uluslararası 8. Liselerarası Tiyatro Festivali başladı. 

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan, Büyükşehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu kültür-sanat atağının tüm hızıyla sürdüğünü belirterek yedi yıldır düzenlenen tiyatro festivaline gösterilen ilgi ve katılımın kendilerini oldukça memnun ettiğini söyledi.

Durukan, “Gençlerimizde tiyatro sevgisini canlandırmak,  amatörce tiyatro ile uğraşanlara destek vermek ve geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz festivalimiz, Türkiye’de uluslararası niteliği ile kendi alanında bir ilk olma özelliğine sahiptir. Sekizincisini düzenleyeceğimiz festivale Kayseri’deki okullarımızın yanı sıra, yurt içi ve yurt dışından bir çok okulu davet ettik. Bu vesile ile gençler tiyatral gösterilerini sergilerken aynı zamanda farklı ülkelerin kültürlerinin buluşmasına da tanık olacağız. Uygarlıkların beşiği olmuş, farklı kültür ve medeniyetlerden gelen zenginliklere sahip Kayseri’de, kültür ve sanat hayatının, geçmişten gelen birikime eşdeğerde olması için çaba sarfediyoruz. Kayseri’nin kültür ve sanat alanında da öne çıkmasında bu tür faaliyetlerin önemi çok büyüktür. Umuyorum ki gençlerimiz bu konuda ne kadar yetenekli olduklarını ortaya koyarken bizlere de onları keyifle izleyip alkışlamak düşecek” dedi.

Tiyatro Festivali’nin 7 yıllık serüvenini de özetleyen Durukan, “Festivalimizde geçen yedi yıla dönüp baktığımızda sahnelenen oyunları yaklaşık 120 bin kişinin izlediğini görüyoruz. Şimdiye kadar toplam 188 okulun katıldığı festivalde yaklaşık 4 bin genç de oyuncu ya da teknik ekip olarak görev yaptı. Ayrıca festivalimize, Tekin Akmansoy, Semih Sergen, Metin Serezli, Can Gürzap, Salih Kalyon, Ufuk Özkan ve Zihni Göktay gibi ülkemizin önemli tiyatro sanatçıları katılarak gençlerle tecrübelerini paylaştı. Tüm katılımcı okullara şimdiden başarılar diliyorum” diye konuştu.

BAŞVURULAR 4 OCAK’A KADAR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi  Uluslararası 8. Liselerarası Tiyatro Festivali’ne katılmak isteyen okullar, 4 Ocak 2012 tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Büyükşehir Belediye Konservatuarı’na başvuru yapabilecek.

Mayıs ayı içinde düzenlenecek olan festivale hazırlanacak okulların tiyatro kulüplerine, Büyükşehir Belediyesi, salon, oyun seçimi, teknik donanım (ışık, ses), tanıtım (afiş, broşür) gibi konularda destek verirken, ülkemizin önde gelen tiyatro sanatçıları da festivale katılan oyuncu ve yönetmenlere sanatsal konularda eğitim verecek. Okullar ayrıca genel provalarını ve oyun gösterilerini Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda yapabilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.