Kayseri’de 5 Mahkumun Yanarak Öldüğü Kazada İhmal Şüphesi

Önceki gün Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında seyir halindeki bir cezaevi nakil aracının alev alması sonucu araçtan çıkamayan 5 mahkum diri diri yanarak can verdi. Yangında cezaevi aracında bulunan Abdülsetter Ölmez (35), Sinan Aşka (19), İsmet Evin (33), Akif Karabalı (24) ve Medeni Demir (47) hayatını kaybetti.

Van’dan İstanbul’a gitmekte olan 34 BL 2564 plakalı cezaevi nakil aracı, saat 06.00’da Kayseri- Malatya karayolunun Karakuyu köyü mevkiinde seyir halindeyken aracın yanmaya başladığını fark edince durdu. Askerler, birden bire şiddetli bir şekilde yükselen alevler nedeniyle mahkumların bulunduğu bölümün kapısını açmaya çalıştı, ancak başarılı olamadı. Şiddetli alev ve dumandan etkilenen mahkumlar araçta feci şekilde yanarak can verdi. Şoka giren askerleri bölgeye gelen jandarma ve 112 acil servis ekipleri teselli etmeye çalıştı.

 Cezaevi nakil aracında kaldıkları bölümün kilidinin açılmaması nedeniyle yanarak can veren tutuklu Akif Karabalı ve Abdülsettar Ölmez ile hükümlüler Medeni Demir, Sinan Aşka ve İsmet Evin’e ait cesetler dün Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Morgu’na getirilerek kimlik belirleme çalışmalarına başlandı. Yakınlarından alınan DNA örnekleri ile cesetlerden alınan DNA örnekleri Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Gelecek sonuca göre cenazelerinin kendilerine teslim edilmesini bekleyen Akif Karabalı, Abdülsettar Ölmez, Medeni Demir ve İsmet Evin’in yakınları olayda ihmal hatta kasıt olabileceğini öne sürerek şikayetçi olacaklarını söylediler.

Yanan cezaevi aracında şoförler ile jandarmaların kurtulup, tutuklu ve hükümlülerin yanarak ölmesinin ‘komplo’ olduğunu ileri süren Akif Karabalı’nın yakını Fetullah Karabalı ölen yeğenlerini uçakla götürmek için Muş Cezaevi’ne başvurduklarını, cezaevi müdürüne onunla giden arkadaşlarının da uçak biletlerini karşılayacaklarını aynı gün gidip dönsün diye teklif ettiklerini fakat kabul edilmediğini ileri sürdü. Karabalı, ‘Adalet Bakanı neden sadece 5 mahkumun yandığını açıklasın. Adalet Bakanı da olsa bilgi vermesi gerekir. 5 ceset var. Mazotlu arabanın motorunun yandığını ilk kez görüyorum. Benzinli ya da LPG’li yanar. Bu araçlar üzerine mazot döksen yine yanmaz. Akif’in Van’la hiçbir ilgisi yok. 36 saat orada kalıyor. 3 gün boyunca at sırtında olsa İstanbul’a giderdi. İki avukatımızla olayı takip ediyoruz’ diyerek tepkilerini dile getirdi.

Diğer mahkumların yakınları da her ne suç işlemiş olurlarsa olsunlar hiç kimsenin bu şekilde ölmeyi hak etmediğini, 1620 kilometrelik yolu yaslanacak sırtı olmayan tahta taburelerin üzerinde ve elleri kelepçeli bir şekilde yolculuk etmelerinin kanunen de yasak olduğunu söyleyerek tepkilerini dile getirdiler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.