Keşif Uçağımızın, Suriye Tarafından Atılan Füze Sonucu Düşürüldüğü Kesinleşti

askeri uçaktan haber alınamıyor / fot. TSK sitesi

Genelkurmay Askeri Savcılığı 22 Haziran’da düşürülen RF-4E Keşif uçağının Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin sol arka tarafından patlayarak blast etkisi sonucu düştüğünü açıkladı.

Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Doğu Akdeniz’de keşif uçuşu sırasında düşürülmesiyle ilgili, uçağın düşme nedeni ve sorumluların tespitine yönelik soruşturmanın yürütüldüğü belirtildi.

 Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından soruşturma işlemiyle ilgili gizlilik kararı verildiği hatırlatılan açıklamada, soruşturmanın devam etmesine karşın olayın hassasiyeti ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

Söz konusu uçağın düşürülmesiyle ilgili gerekli kriminal ve diğer incelemeler sonucunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kaza Kırım İnceleme Heyeti tarafından Kaza Kırım İnceleme Raporu’nun tamamlanarak dün Askeri Savcılığa teslim edildiği ifade edildi.

Açıklamada kaza kırım incelemesi kapsamında şu bilgilere ulaşıldı:

‘’Uçağın telsiz ve iz kayıtlarından, uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel 7 bin 400 feet irtifa, 300 knott süratte, 211 başta uçarken istikrarlı uçtuğu en son nokta olan 35.48.22 Kuzey, 35.33.21 doğu koordinatında soldan ani bir dönüşte irtifa kaybederek Suriye kara kıtasına 8.6 deniz mili mesafede saat 11.57 C’de Suriye kara sularında 35.48.26 kuzey, 35.37.59 doğu koordinatında denize düştüğü tespit edilmiştir.’’

Yine raporda yapılan açıklamada su yüzeyinden alınan parçalar Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’nda incelenmiş, istikamet dümeni üzerinde Suriye makamlarının iddia ettiği gibi uçaksavar mermisi hasarına rastlanmadığı tespit edilmiştir.

Enkaz parçalarına  1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda yapılan  metalurjik incelemede parçalar üzerinde füze yakıtlarında oksitleyici ve harp başlıklarında ana malzeme olarak kullanılan  potasyumklorat (KCIO3) bileşiğine ait partiküller tespit edildiği açıklandı.

Daha detaylı patlayıcı incelemesi amacıyla parçalar İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiş ve yapılan incelemelerde enkaz parçalarında farklı türlerde patlayıcı maddeler tespit edilmiştir.

Yine uçak üzerinde bulunan radar ikaz alıcısı kayıtlarında yapılan incelemede füze yayınlarından sinyal alındığı belirlenmiş, uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulguya rastlanmadığı ifadelerine de yer verilmiştir.

Açıklamada belirtilen bulgular ışığında Kaza Kırım İnceleme Raporu’nda sonuç olarak; “uçağımız Doğu Akdeniz’de uluslararası hava sahasında  uçarken Suriye tarafından atılan füzenin, uçağın sol arka tarafında patlayarak blast etkisi yaratması sonucunda, uçağın ve pilotların uçuş şartlarını sağlayamayacak şekilde etkilenmesi nedeniyle uçağın sola dönüşle irtifa kaybedip, sola hafif yatışlı ve burun yukarı pozisyonda suya çarptığı kanaati belirtilmiştir” denildi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, olayın tüm yönleriyle açıklığa kavuşturulması amacıyla kapsamlı soruşturmaya devam edildiğini bildirdi.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.